Magazín Leonardo30. listopadu  2015 v 10:35  

Bílá hůl jako navigace i kamera

Pracovníci Elektrotechnické fakulty ČVUT vynalezli hůl nové generace (ilustrační foto) - Foto: Stock Exchange

Pracovníci Elektrotechnické fakulty ČVUT vynalezli hůl nové generace (ilustrační foto)Foto: Stock Exchange

Bílá hůl sice nemůže nevidomým nahradit oči, ale díky pracovníkům Elektrotechnické fakulty ČVUT bude fungovat jako navigace a prostřednictvím chytrým telefonům také jako kamera. Ta přenáší obraz do navigačního centra, které nevidomým dokáže popsat jejich okolí a pomoci jim v orientaci.

Hůl je vylepšená o prodloužené držadlo, kde nevidomý najde několik tlačítek s čísly, kterými v holi ovládá navigační zařízení a také propojení s chytrým telefonem. Smartphon zase komunikuje s navigačním střediskem, které funguje jako asistenční služba nevidomým. Dokáže přenášet jak hlas, tak pomocí kamery v telefonu také obraz. Velkým přínosem je, že na navigaci se může podílet kromě zmíněného asistenčního střediska také rodina nevidomého. Je to pravděpodobně první takové asistenční zařízení pro nevidomé na celém světě. 

V současnosti je v provozu deset testovacích holí. Sériová výroba je naplánována tak, aby ve druhém čtvrtletí příštího roku mohli hole převzít první zájemci, pro ně budou také připravena školící centra v Praze a Brně. Hůl nové generace by vynálezci z ČVUT rádi ještě dál vylepšovali, například zavedli bezdotykové nabíjení, nebo místo kamery na telefonu používali třeba handsfree brýle s kamerou. Hůl nicméně nejlépe prověří nevidomí uživatelé. 

Díky prohlížeči TOR předal Edward Snowden novinářům informace o utajovaném celosvětovém sledování telefonů - Foto: Laura Poitras,  Praxis Films,  CC BY-SA 3.0

Díky prohlížeči TOR předal Edward Snowden novinářům informace o utajovaném celosvětovém sledování telefonůFoto: Laura Poitras, Praxis Films, CC BY-SA 3.0

Prohlížeč, který umožnil Snowdenovi komunikaci s novináři, se chce zbavit finanční závislosti na americké vládě 

Softwarový systém zajišťující anonymizaci uživatelů internetu zvaný TOR se stal v posledních letech hlavním nástrojem novinářů a bloggerů a také aktivistů, kteří si na internetu potřebují uchránit své soukromí. Prohlížeč TOR využil slavný whistleblower Edward Snowden v roce 2013, aby novinářům předal informace o utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA. TOR se nyní snaží zbavit závislosti na penězích od americké vlády a zahájil crowdfundingovou kampaň, v podstatě celosvětovou veřejnou sbírku, do které může každý přispět. 

S americkou vládou má skupina provozující TOR složité vztahy. Předně proto, že díky TORu mohlil lidé jako Edward Snowden vynášet různá tajemství a naopak lidé jako Ross Ulbricht, zakladatel legendární Silk Road, umožnit na takzvaném dark netu prodej nelegálního zboží jako jsou zbraně a drogy. Na druhou stranu TOR sponzorují nejrůznější federální organizace včetně Pentagonu, i když nepřímo. Dělají to proto, že je zajímá sama anonymizační technologie a její nasazení v praxi. Americké ministerstvo zahraničí zase Tor podporuje z důvodu, že ho ke komunikaci používá opozice v problematických politických režimech. 

Magazín Leonardo připravil Dalibor Zíta

Souhrn krátkých novinek tohoto týdne ze světa vědy a techniky: 

Autor:  Dalibor Zíta
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace