Jaroslav Heyrovský, čtenář

V knihovně Jaroslava Heyrovského beletrii ani básně nehledejte

V knihovně Jaroslava Heyrovského beletrii ani básně nehledejte

Seznámit se blíže s nositelem Nobelovy ceny Jaroslavem Heyrovským bylo po dlouhou dobu možné jen díky biografii z pera jeho žáka Jiřího Koryty. Na konci loňského roku ale vydavatelství Vysoké školy chemicko-technologické vydalo svazek, který nám světoznámého chemika představí skrze jeho osobní knihovnu.

„Útlá kniha Osobní knihovna Jaroslava Heyrovského je soupisem chemikovy osobní knihovny,“ uvedla v Magazínu Leonardo Květa Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. 

Vědcova knihovna obsahuje především knihy, které souvisejí s jeho kariérou, tedy s fyzikální chemií a polarografií. 

„Nenajdete tam ani beletrie, ani básně, i když ty Heyrovský také četl. Ale říkal, že tyto knihy není třeba vlastnit, protože existuje celá řada knihoven, kde si je lze půjčit,“ vysvětlila Stejskalová. 

Knihy byly nejprve uloženy přímo v Heyrovského pracovně v Polarografickém ústavu na Malé Straně. 

„Po Heyrovského smrti celá jeho vědecká pozůstalost čítala velké množství dokumentů, dnes je to 80 kartonážních krabic. Vše bylo nabídnuto Archivu Akademie věd, a po nějaké době se nám jeho osobní knihovna vrátila zpátky.“ 

Nyní je přibližně všech 300 svazků v jedné skříni v Ústavu fyzikální chemie a návštěvník, pokud chce nějakou z těchto knih ve studovně číst, má tuto možnost. 

Autorem mnoha knih je sám Heyrovský, najdeme zde ale i svazky od autorů tzv. polarografické školy tuzemských i zahraničních vědců. 

V knize je také samostatná kapitola o vztahu Heyrovského a Karla Čapka. „Jejich první setkání bylo už na gymnáziu, oba se narodili ve stejném roce 1890,“ dodala spoluautorka knihy. 

I když se cesty obou velikánů po gymnáziu rozešly, sešly se, alespoň symbolicky, právě v knize Osobní knihovna Jaroslava Heyrovského. 

Vydavatelství má samozřejmě ediční další plány. Kromě už vydaného svazku o osobní knihovně Jaroslava Ježka se uvažuje i o knihovně Mikoláše Alše, Otty Wichterleho nebo chemika Emila Votočka. 

Proč se ve Švédsku vztahuje pojištění domácnosti i na rozbitý teploměr? Jaký měl Jaroslav Heyrovský vztah ke knihám? Kolik pátků třináctého se vejde do jednoho kalendářního roku? Magazín Leonardo připravila Tereza Burianová. 

Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace