Jindřichův Hradec, klenot českého středověku i renesance

Zámek a hrad Jindřichův Hradec - Foto: Fotobanka Pixabay

Zámek a hrad Jindřichův HradecFoto: Fotobanka Pixabay

Jindřichův Hradec byl ve středověku sice sídlem poddanským, ale velice silným a vlivným. Patřil pánům z Hradce, kteří vzešli z Vítkovců a podle nejčastějšího mužského jména tohoto rodu se město dodnes jmenuje Jindřichův Hradec.

Dnes žije historie tohoto sídla ve stínu Českého Krumlova a Telče, přestože v sobě skrývá několik světových unikátů, ať už tamní zámecký rondel, úzkokolejku, dva rybníky přímo v centru města a také tamní hrad a zámek. 

„Ve středověku každý z hradních pánů přispěl k rozvoji města,“ uvedl v Magazínu Leonardo kastelán Jindřichohradeckého hradu a zámku Jan Mikeš. 

Podle něj období mezi 13. a 16. stoletím bylo pro město obdobím rozkvětu. „Rozmohla se řemesla jako soukenictví, a leckdy slabost hradních pánů prospívala měšťanům, protože se posilovaly jejich pravomoci.“ 

Velice významná jako pro hrad, tak pro město, byla první polovina 14. století, tedy vláda Oldřicha II. z Hradce a Oldřicha III. z Hradce. V té době město získává hradby a v té době se staví významné sakrální stavby. 

„Je to doba, kdy Hradec dostává podobu, která je do dnešních dnů ještě pořád viditelná. Nepochybně celá renesanční epocha byla významná z hlediska toho, co se zde postavilo. Když použiju to klišé, tak jde o perlu renesanční architektury v českých zemích,“ tvrdí Mikeš. 

Na druhou stranu se Adam II. z Hradce stavbami velmi zadlužil, stejně jako tím kolik hostil lidí a jak nákladný udržoval dvůr. 

Panovnické dluhy se sice tenkrát nepovažovaly za nic špatného, ale pro hospodaření velkostatku to byla totální katastrofa, vysvětlil kastelán. „Takže vlastně zenit té slávy předznamenával ten následný pád.“ 

V době od 15. století vnímali všichni současníci Jindřichův Hradec jako jedno z velmi významných měst celého českého království. „Spolu s Českým Krumlovem patřilo město mezi nejvýznamnější poddanská sídla, která se měřila velikostí s největšími královskými městy v celém království.“ 

„A lesk dvoru Adama II. k tomu byl jen další třešničkou na dortu. Z dnešního pohledu ale vidíme, že to všechno bylo velmi draze vykoupeno, a možná uvážlivější hospodář by založil rozvoj na poněkud delší dobu,“ konstatoval Jan Mikeš. 

Autor:  Markéta Ševčíková, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace