Jízda králů: kulturní dědictví UNESCO i přechodový rituál

Jízda králů - Foto: František Synek

Jízda králůFoto: František Synek

Obec Vlčnov na Moravském Slovácku každoročně pořádá Jízdu králů. Tento starodávný obřad byl díky své jedinečnosti před pěti lety zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Čím je jízda, v níž figuruje nejen němý král s růží v ústech a jeho družina, výjimečná?

„Počátek musíme hledat ve vztahu člověk a kůň, mládenec a kůň, sedlák a kůň,“ uvedl v Magazínu Leonardo etnograf Pavel Popelka. 

Nasednutí na koně může být ale také iniciační rituál nebo mohlo mít i právní charakter. „Mládenci na koni slavnostně objížděli hranice katastru, aby ukazovali, co všechno k dané lokalitě patří. Mohlo ale také jít o magické rituály na ochranu úrody.“ 

„Také převlékání mužů za ženy je spjaté s řadou magických rituálů u primitivních společností, a objevuje se v masopustních i svatebních obyčejích,“ připomněl etnograf. 

Každopádně jde o velice slavnostní příležitost pro společenství chlapců, kteří jsou ten rok poctěni k tomu, aby doprovodili krále. Také rodinu mládence, který je vybrán jako král, čeká mnoho povinností. „Přichystat hostinu, kroje, sezvat rodinu, udělat slavnost pro příchozí i pro diváky,“ dodal Popelka. 

Ať si každý do rituálu dosazuje svou vlastní mytologii, radí etnograf 

Jeden z těch, kteří se zasloužili o zapsání Jízdy králů na seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl krajský radní Jan Pijáček, který vysvětlil, proč se právě ve Vlčnově tato tradice udržela. 

Starosta Vlčnova Jan Pijáček slaví, Jízda králů je na seznamu UNESCO - Foto: Roman Verner

Starosta Vlčnova Jan Pijáček slaví, Jízda králů je na seznamu UNESCOFoto: Roman Verner

„Jen ve Vlčnově se jezdí každoročně, a jen ve Vlčnově si ponechala jeden z archaických prvků, tedy jde opravdu o iniciační obřad, protože chlapci, kteří jezdí Jízdu králů, dovršují v tom roce 18 let, tak jako v dávných letech.“ 

Sám král je tajemná postava. „Není plnoletý, je symbol čistoty a nevinnosti, protože tento chlapec vždy musí být panic. Tím symbolizuje čistotu, nevinnost, a jeho pobočníci tento symbol chrání.“ 

Jízdy králů se neliší jen výzdobou koní a krojem, ale i rýmovanými vyvolávkami družiny. „Věřte, že u nás ve Vlčnově jsou každý rok vyvolávky jiné. Byly a jsou žertovné, a člověk, který je družinou vyvolán, se stává součástí rituálu a drobným penízem odmění jezdce,“ popsal Pijáček. 

Etnograf připomněl, že součástí každého obyčeje v minulosti byl i tento sociální aspekt. „Tedy že se vybíraly naturálie, peníze a podobně. Každá sláva se musí nějak zaplatit.“ 

„Ať si lidé přicházejí na svůj význam tohoto obyčeje, ať se s ním kochají a dosazují si do něj i své vlastní mýty, to je nejlepší,“ doporučil všem zvídavcům Pavel Popelka. 

Autor:  Markéta Ševčíková, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Měňavky se dokáží proměnit ve slimáka

Jsi hloupý jako měňavka, říká jedno španělské úsloví. Ve skutečnosti jsou ale měňavky neboli améby velmi...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace