Kdybychom umyli, ostříhali a oholili lovce mamutů, byl by jako my, tvrdí archeolog

Eduard Štorch, autor knihy Lovci mamutů, byl nedostudovaný archeolog, takže měl zhruba představu, jak to asi mohlo v té době vypadat - Foto: P. Douša,  Národní muzeum

Eduard Štorch, autor knihy Lovci mamutů, byl nedostudovaný archeolog, takže měl zhruba představu, jak to asi mohlo v té době vypadatFoto: P. Douša, Národní muzeum

Oblast dolního Pomoraví, konkrétně Uherskohradišťsko a Uherskobrodsko jsou velmi bohaté na nálezy z dob paleolitu a nejen z něj. Co nového nám archeologické nálezy z této oblasti vypráví o našich prapředcích?

„Osídlení je tady bohaté už od pravěku,“ potvrdil Miroslav Vaškových, archeolog a ředitel Muzea Komenského v Uherském Brodě. 

Podle něj pravěcí lidé měli výborný orientační smysl a nebyli usídleni trvale. „Pomoraví se nachází na takzvané Jantarové stezce, po které už od dob paleolitu probíhala distribuce surovin.“ 

„Naši prapředkové museli odněkud brát pazourek, který u nás není, stejně tak různé typy břidlic na výrobu kamenných seker a motyk. Dnes už víme, že v paleolitu, tedy v době lovců mamutů, což je 25. až 30. tisíciletí před naším letopočtem, fungovala celá distribuční centra,“ tvrdí ředitel. 

Už tehdy probíhaly četné kontakty s oblastí dnešní severní Evropy pro distribuci pazourku, obsidiánu a dalších zde nedostupných materiálů. 

Také už víme, že nejstarší prokazatelné osídlení je skutečně z doby lovců mamutů i starší. „Eduard Štorch, autor knihy Lovci mamutů, byl nedostudovaný archeolog, takže měl zhruba představu, jak to asi mohlo v té době vypadat. A jeho knihy přibližně odpovídají tomu, co my o těchto lidech víme.“ 

„Víme, jaká měla sídla a sídliště, víme co jedli. Nebyli to zdaleka jen mamuti, protože to byl ten vrcholový úlovek,“ vysvětlil expert. 

Archeologové také už mají jasno, jak mamuti nebyli loveni. „Dnes víme, že lov mamutů do vyhloubených jam byl nesmysl. Tehdy byla půda díky permafrostu tak zmrzlá, že by tam těžko vykopali pětimetrovou jámu,“ citoval pochyby vědců Vaškových. 

V jídelníčku našich prapředků nebyl jen mamut, to byl ten vrcholový úlovek - Foto:  Národní muzeum

V jídelníčku našich prapředků nebyl jen mamut, to byl ten vrcholový úlovekFoto:  Národní muzeum

Nálezů, které nám říkají více o zvycích a náboženství těchto kultur není mnoho. „Ale rozhodně se ukazuje, že to nejsou jen nálezy tzv. Venuší z keramiky, ale i různé rytiny na sobích rozích a žebrech.“ 

„Tito lidé měli velmi výrazné cítění výtvarné. Jak dokázali zachytit tehdejší život třeba na jeskynních malbách, tak to klobouk dolů, a ještě za těch podmínek, kdy malovali téměř ve tmě, hluboko v jeskyních,“ obdivoval dovednosti našich prapředků archeolog. 

Předsudky, které dnes vůči těmto lidem panují, nejsou oprávněné, soudí ředitel. Byli to lidé, kteří dokázali žít v souladu s přírodou, a dokázali se adaptovat na velmi tvrdé podmínky. 

„Víme, že lovci mamutů jsou někdy znázorňováni jako podobní opicím. Myslím ale, že kdybychom jednoho z nich vykoupali, ostříhali, oholili a posadili vedle nás, tak si ničeho zvláštního nevšimneme,“ věří Miroslav Vaškových. 

Autor:  Markéta Ševčíková, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace