Legendární český zvon Zikmund očima materiálového inženýra

Katedrála sv. Víta už více než 450 let zvoní Zikmundem - Foto: Marián Vojtek

Katedrála sv. Víta už více než 450 let zvoní ZikmundemFoto: Marián Vojtek

Vědci z Českého vysokého učení technického posuzovali technický stav unikátního zvonu Zikmund z Katedrály Svatého Víta na Pražském hradě. Jde nejen o největší český zvon, ale především o národní kulturní památku.

„V roce 2002 se zvon Zikmund umlčel, kdy jeho srdce prasklo při vyzvánění u příležitosti poutního svátku svatého Víta,“ vzpomněl v Magazínu Leonardo Jan Siegl z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. 

Tehdy téměř půltunové srdce zvonu propadlo prví podlahou a zastavilo se až o druhou. „Příčinou byla trhlina, která v srdci vznikla v průběhu let. Začala se šířit, a když byla porušena dostatečně velká část nosného průřezu, tak se srdce ulomilo.“ 

Po instalaci nového srdce byly provedeny materiální zkoušky srdce i zvonu. „A bylo prokázáno, že chemické složení, přestože zvon je z roku 1549, odpovídá dnešním představám o tom, jak má vypadat slitina na zvony,“ chválil řemeslnou zdatnost našich předků inženýr. 

Velká jižní věž chrámu svatého Víta ukrývá největší zvon v Česku – 2 metry vysoký a 17 tun vážící zvon Zikmund - Foto: Martina Pauerová, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Velká jižní věž chrámu svatého Víta ukrývá největší zvon v Česku – 2 metry vysoký a 17 tun vážící zvon ZikmundFoto: Martina Pauerová, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

„Nové srdce bylo zavěšeno o něco výš, takže výtluky jsou menší, přesto se rozhodlo, že je potřeba něco udělat se zavěšením srdce zvonu. Proto by se srdce mělo teď sundat a prohlédnout v jakém je stavu, zkontrolovat závěs a v případě potřeby ho včetně koženého řemenu kompletně vyměnit,“ popsal další postup péče o zvon technik. 

Znamená to, že hrozí zvonu Zikmund trvalé poškození? „Jednoznačné rozhodnutí jestli jsme na kraji životnosti, je obtížné,“ soudí Siegl. 

„Teď je třeba udělat všechny možné kontroly proto, aby se zajistily takové podmínky, aby opotřebení zvonu v důsledků nárazů srdce bylo co nejmenší a provoz byl pro zvon co nejbezpečnější. Jedná se o nenahraditelnou památku, protože zvon nejde opravit, i když dnes se tvrdí, že jde, ale je to stále otázka,“ připomněl materiálový inženýr. 

„Práce na zvonu Zikmund je pro nás skutečně emotivní záležitost. Když si uvědomíte, že zvon byl vyroben v roce 1549, tak musíme mít úctu k tomu, že vydržel, i přesto že je vystaven nejen povětrnostním vlivům. A ten zvon zvoní, a zvoní krásně,“ vzdal poklonu největšímu českému zvonu Jan Siegl. 

Autor:  Josef Kluge  (jkl), Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace