Nahlédněte s námi do výzkumů českých polárníků na Špicberkách!

Stanice Centra polární ekologie na Špicberkách, dřevěné buňky slouží na spaní, ale i jako kuchyň a laboratoř. Vpravo stan na převleky do člunu - Foto: Romana Lehmannová

Stanice Centra polární ekologie na Špicberkách, dřevěné buňky slouží na spaní, ale i jako kuchyň a laboratoř. Vpravo stan na převleky do člunuFoto: Romana Lehmannová

Svalbard, souostroví v Severním ledovém oceánu už přes deset let navštěvují vědci a studenti z českého Centra polární ekologie. Věnují se zde zkoumání vlivu člověka a klimatických změn na arktickou přírodu.

Více o svém výzkumu řekli pro Magazín Leonardo dva čeští vědci: vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Josef Elster a parazitolog Centra polární ekologie Oleg Ditrich také z Jihočeské univerzity. 

Území svalbardského souostroví je z 60 % zaledněno a čeští občané sem mohou jezdit provádět vědecký výzkum, případně provádět různé hospodářské činnosti. Je to možné na základě smlouvy z roku 1924, ke které tehdejší Československo přistoupilo v roce 1931. 

„Pokud bychom dodržovali norské zákony, mohli bychom zde například provozovat i těžbu uhlí,“ uvedl Ditrich. 

Vzhledem k tomu, že je Svalbard vzdálen 1500 kilometrů od nejsevernější části Evropy, veškerá taková činnost se díky obtížné dopravě ekonomicky podraží, dodal parazitolog. 

Nejen mikrobiolologie, algologie a parazitologie 

Ten popsal tři hlavní směry, kterým se čeští biologové na arktické stanici věnují. „Mikrobiologie a algologie, které se zabývají mikroorganismy a řasami. Pak botanika, která zkoumá polární rostliny.“ 

Parazitolog Oleg Ditrich v laboratoři v městečku Longyearbyen na Špicberkách - Foto: Romana Lehmannová

Parazitolog Oleg Ditrich v laboratoři v městečku Longyearbyen na ŠpicberkáchFoto: Romana Lehmannová

A samozřejmě zoologie, do které patří i parazitologie. „Sem jezdíme studovat parazity polárních zvířat, zatímco naši zoologové jsou zastoupeni zejména ornitology.“ 

„Zrovna teď děvčata kontrolují hnízda rybáků, kteří zrovna vyvádějí mladé, velmi si je chrání a útočí na kolemjdoucí.“ 

Ditrichův tým zase zkoumá jednak parazity mořských zvířat, například životní cykly motolic, tasemnic a hlístic především u ryb a bezobratlých živočichů. 

„Také ale zkoumáme parazity suchozemských zvířat. Těch tu moc druhů není, ale někteří z jejich parazitů jsou přenosné i na člověka,“ upozornil parazitolog. 

Jak spí řasy v mokřadech? 

Vedoucí centra Josef Elster popsal vědecké zájmy českého týmu. „Naše mikrobiologická skupina se zabývá především diverzitou a ekologií sinic a řas.“ 

Josef Elster, botanik a polární ekolog - Foto:  © International Polar Foundation / René Robert

Josef Elster, botanik a polární ekologFoto:  © International Polar Foundation / René Robert

Ty zde žijí v mělkých mokřadech. „Díky tání ledovců je zde velké množství sladké vody, ta díky permafrostu zůstává na povrchu a vytváří tyto mokřady,“ popsal odborník. 

„V nich se rozvíjí společenství sinic a řas. My dlouhodobě mapujeme jejich diverzitu,“ vysvětlil Elster. 

Na tento výzkum navazuje je studium ekologie vybraných skupin řas Formidium a Zygnema. „U těch jsme studovali, jak se tyto dvě populace připravují na přezimování.“ 

„Tyto řasy se uspávají, tedy vytváří dormantní stádia, ve kterých přežívají zimní období. My zkoumáme, jak se u prvotních rostlin začaly vyvíjet tato klidová stádia, ve kterých buňky dokážou přežít zimní období, a které ekologické parametry ovlivňují vznik těchto dormatních stádií,“ shrnul Josef Elster. 

Autor:  Romana Lehmannová, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace