Magazín Leonardo3. prosince  2015 v 10:35  

Panenská příroda v bývalých vojenských újezdech

Vojenský újezd Libavá - mapa - Foto: Alena Vykydalová

Vojenský újezd Libavá - mapaFoto: Alena Vykydalová

Je trochu paradox, že nedotčenou přírodu a největší druhovou rozmanitost najdeme dnes na území bývalých vojenských újezdů. Proč tomu tak je?

Historie mnohých vojenských prostorů na našem území sahá až do první republiky. Po válce zájem armády o výcvikové oblasti krátkodobě opadl. Nastupující komunistický režim ale pak naopak pro vojenské účely vyčlenil území zahrnující katastry skoro dvou set obcí. Bezprostředně po revoluci, v roce 1991, byly zrušeny hned tři vojenské újezdy - Ralsko, Dobrá voda na Šumavě a Mladá s vojenským výcvikovým prostorem Milovice. Dnes fungují jen čtyři vojenské újezdy, zbytek byl zrušen nebo se transformoval. 

A právě tato území disponují velkou druhovou diverzitou – najdeme zde řadu vzácných druhů rostlin a živočichů, zejména bezobratlých, kteří se jinde na území České republiky vůbec nevyskytují. Proč právě zde? Podle Pavla Marhoula existují tři hlavní důvody: „První z nich je historický. Byly zakládány v krajině co do výskytu druhů mnohem pestřejší a bohatší, než je ta současná a tento stav tam zůstal zakonzervován. Dalším faktorem je, že díky tomuto zakonzervování unikly prostory chemizaci. A zcela klíčová je vlastní vojenská činnost. Spočívala v tzv. disturbancích, tj. v narušování půdního povrchu a vegetace různými typy zásahů těžkou vojenskou technikou. Potom, co takovéto pravidelné zásahy pominou, na území se nastartuje tzv. sukcese - to znamená, že tyto plochy začnou zarůstat, nejprve trávníky, pak různými keři a postupně tady vznikne les. Vojáci to ale nikdy nenechali dojít až takhle daleko a za nedlouho dané místo nějakým způsobem opět narušili. A v tom je právě ten jejich přínos pro zdejší krajinu.“ 

Respondenty Magazínu Leonardo byli: etoložka Jitka Bartošová, ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál, ekolog Pavel Marhoul

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace