Projekt Longwood kreslí mapy z dějin českých lesů

Habr a dub, dávní přistěhovalci českých lesů - Foto: Markéta Vejvodová

Habr a dub, dávní přistěhovalci českých lesůFoto: Markéta Vejvodová

Proč mapovat vývoj lesů ve střední Evropě? Jaký typ dřevin u nás historicky převládal? Co to je a jaké poslání má projekt Longwood? Hosty Magazínu Leonardo byli Petr Kuneš a Péter Szabó z Botanického ústavu Akademie věd České republiky.

„Zajímá nás celkový vývoj středoevropských lesů za posledních 11 tisíc let,“ upřesnil záměr výzkumného projektu Szábó. 

Předmětem zájmů vědců je nejen vývoj po ustoupení kontinentálního ledovce, ale i aktuální současnost. „Pohybujeme se v době, kdy se ve střední Evropě i na celém světě oteplilo, a to umožnilo vývoj lesů a ekosystému až do dnešní doby,“ dodal Kuneš. 

Prvním významným milníkem pro vývoj lesů byl příchod člověka jako zemědělce do naší krajiny v období neolitu, tedy asi před 7500 lety. „Dalším velkým milníkem bylo období vrcholného středověku, kdy docházelo k osidlování okrajových oblastí naší republiky, což znamenalo změnu v mozaice krajiny, která se více odlesnila. Začala být ploškovitá, a to trvá až dodnes.“ 

„Zajímalo nás, do jaké míry byly rozšířené listnaté lesy, které jsou dnes velmi ceněné. V dnešní krajině dominuje smrk, který je upřednostňován lesnickým hospodařením, je vysazován a také mění krajinu,“ upozornil Kuneš. 

K poznání té nejstarší historie českých lesů přispěl výzkum pylů. „Díváme se hlavně na sedimentární záznamy například z jezer nebo rašelinišť, které uchovávají informace mnoho tisíc let dozadu. Zajímají nás pylová zrna, která produkují rostliny i stromy, a ty se ukládají v sedimentálních záznamech. Na základě procentuálního zastoupení jednotlivých pylových zrn můžeme usuzovat na jejich zastoupení v krajině.“

Faktem je, že česká krajina byla vždy rozmanitá. „Například do nížin se v období neolitu začaly šířit teplomilné listnaté lesy, ale na horách už v té době dominoval smrk,“ popsal odborník. 

Česká populace stromů má dokonce své přistěhovalce. „Třemi pozdními migranty do naší krajiny jsou buk, jedle nebo habr. Když sem přišli, tak z velké části mohli vytěsnit původní druhy,“ soudí Kuneš. 

Péter Szábó vysvětlil, jakým způsobem odborníci při mapování historie krajiny postupovali. „Pracovali jsme na Moravě. Snažili jsme se využít takové historické prameny, které pokrývají celé území. Zpracovali jsme všechny urbáře, katastrální soupisy z 18. a 19. století, používáme také lesní hospodářské plány.“ 

Jak budou výsledky z projektu Longwood využity? „Vytváříme mapové podklady o tom, jak vypadaly lesy v určitých fázích naší minulosti. Můžeme také vytvářet vegetační mapy.“ 

„To už se mnohem lépe komunikuje s ostatními disciplínami i s veřejností, protože už vidí nějaký obrázek toho, jak si představujeme, že krajina vypadala,“ uzavřeli biologové Petr Kuneš a Péter Szábó. 

Autor:  Veronika Paroulková, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace