Těžba na asteroidu: extrémně lákavá a stejně náročná

Veškeré procesy, které se budou využívat k těžbě ve vesmíru budou muset být vyvinuty z velké části úplně znova - Foto:  NASA

Veškeré procesy, které se budou využívat k těžbě ve vesmíru budou muset být vyvinuty z velké části úplně znovaFoto:  NASA

Těžba nerostných surovin z asteroidů se pomalu ale jistě přesouvá z říše sci-fi do reálného světa. Před dvěma měsíci podepsal prezident Barack Obama zákon umožňující občanům USA komerční využití nerostných zdrojů z nebeských těles.

Do tohoto pomalu se rozjíždějícího vlaku se rozhodlo naskočit i Lucembursko. Rádo by se stalo uzlem pro využívání nerostných zdrojů z vesmíru. Plánuje vytvořit mezinárodní právní rámec pro těžbu vesmírných surovin a slíbilo i přímou kapitálovou účast ve společnostech, které se do těžby pustí. Jaké bohatství se ve vesmíru skrývá? 

„Nejlepší informace máme ze složení meteoritů, které dopadly na Zemi, ale také z obecné úvahy o formování sluneční soustavy,“ uvedl v Magazínu Leonardo Prokop Hapala z občanského sdružení Kosmoklub. 

Tehdy se planety výraznou mírou přeměnily tím, že se přetavily, a všechno těžké kleslo do jádra, včetně většiny kovů. Proto kůra planet zemského typu je ochuzena o většinu věcí, které jsou pro průmysl zajímavé. 

Čtěte také: Jak vytěžit asteroid

„Kromě vyloženě vzácných platinových prvků je na zemi málo i uhlíku, většina se při utváření planety odpařila. Naproti tomu je v asteroidech uhlíku hodně, asi 70 % jich je tvořeno slepeným prachem s obsahem uhlíku nad 10 %,“ tvrdí odborník. 

V krátkodobém horizontu je těžba zajímavá díky platinovým prvkům. „To není jen platina, ale i palladium, rhodium, ruthenium, ty jsou zajímavé jako katalyzátory.“ 

„Vysoký je také obsah polovodičových prvků. Na Zemi máme dostatek křemíku, ale pro fotočlánky, svítivé diody a optoelektroniku potřebujete galium, arzén, indium a germanium, a například germanium je na zemi extrémně vzácné,“ vysvětlil Hapala. 

Asteroidy sice nejsou ochuzené o prvky, o které je ochuzená zemská kůra, ale nemůžeme očekávat, že nalezneme nerostné žíly, dodal expert. Tato skutečnost také komplikuje metody těžby. 

Čtěte také: Těžba na asteroidech, nový RFID čip, světelný modem od NASA

„Jsou dvě strategie těžby. Jednou je dovézt celý kus asteroidu na Zem a tady ho zpracovat. U 20 metrového asteroid by transport stál 1 miliardu dolarů, ale cena vytěžených čistě platinových kovů by byla asi jen 50 milionů dolarů, tedy je zde nepoměr.“ 

Druhou možností je extrakce cenných prvků přímo ve vesmíru, ta je ale značně technologicky náročnější. „Nemůžeme spoléhat na pomoc gravitace. Jednou z možností je například magneticky separovat některé prvky z prachu rozemleté rudy.“ 

„Veškeré procesy, které se budou využívat k těžbě ve vesmíru budou muset být vyvinuty z velké části úplně znova. Zatím máme jen hodně rámcové představy, protože nikdo nešel do technických detailů,“ konstatoval Prokop Hapala. 

Autor:  Tereza  Burianová, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace