Toxikolog: Travič dnes nemá šanci uniknout, vždy se dopátrá příčina otravy

Přítomnost jedu v těle oběti odhalí buď látka v přirozené podobě nebo tzv. metabolity nebo zvýšené hladiny určitých enzymů - Foto:  mararie, zdroj: Flickr,  CC BY-SA 2.0

Přítomnost jedu v těle oběti odhalí buď látka v přirozené podobě nebo tzv. metabolity nebo zvýšené hladiny určitých enzymůFoto:  mararie, zdroj: Flickr, CC BY-SA 2.0

Jedy tradičně vzbuzují v lidech strach a respekt, a travičství doprovází lidstvo od nepaměti. Čím to, že v moderní době už není mezi zločinci travičství tak oblíbené? A co přírodní látky, jsou vždy tak bezpečné, jak se obecně věří?

„Já vám odpovím šalamounsky, tak jak odpovídám svým studentům: na přírodní látky si dejte velký pozor,“ říká v Magazínu Leonardo toxikolog Petr Klusoň. 

Přestože toxické látky přírodního původu mají širokou škálu účinků včetně těch halucinogenních, s těmito sloučeninami se za žádnou cenu nevyplatí experimentovat na sobě. 

Důvody pro to jsou jednoduché. „Nikdy nevíme, kolik účinné látky v rostlině, která roste volně v přírodě, je. Rostlina může ten rok růst v suchu, mokru, ve stín nebo na slunci,“ vysvětluje expert. 

„Zatímco rok předtím nějaká houbička nezpůsobí nic, tak za rok vás zabije nebo vám způsobí trvalé následky,“ varuje toxikolog Petr Klusoň.

Podle něj je striktním pravidlem toxikologa to, že pokusy tohoto typu prostě nedělá. „Toxické látky přírodního původu mohou být velmi nebezpečné, ač svědectví uživatelů hovoří o opaku.“ 

„A kdyby si nějaký posluchač řekl, že se zbaví svého příbuzného touto cestou, tak ho opravdu důrazně varuji, protože ho chytí velice vyspělé forenzní laboratorní metody,“ vzkazuje toxikolog případným kandidátům zločinu. 

Jed lze v těle oběti nalézt buď v přirozené podobě nebo se naleznou tzv. metabolity. Jed po sobě také zanechává stopy ve formě zvýšené hladiny určitých enzymů. 

„Travič dnes nemá šanci uniknout. Prakticky vždy se dopátrá, co bylo původem otravy,“ shrnuje Petr Klusoň. 

Autor:  Marek Kuchařík, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Měňavky se dokáží proměnit ve slimáka

Jsi hloupý jako měňavka, říká jedno španělské úsloví. Ve skutečnosti jsou ale měňavky neboli améby velmi...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace