Zobrazovací metoda pomocí magnetických částic? Bezpečná, rychlá, ale zatím jen pro potkany

Dočkáme se bezpečného a rychlého magnetického zobrazování? - Foto: licence Public Domain (eng)

Dočkáme se bezpečného a rychlého magnetického zobrazování?Foto: licence Public Domain (eng)

Výzkum nemocí, testování kmenovými buňkami, zkoušení nových léků. Takové jsou hlavní obory činnosti Centra pokročilého preklinického zobrazování při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. To slouží vědcům z celého světa a nabízí nejmodernější technologie, včetně unikátní moderní zobrazovací metody, kterou v Magazínu Leonardo představil vedoucí centra Luděk Šefc.

„Máme unikátní soubor přístrojů, který umožňuje vidět dovnitř organismu našich klientů, kterými jsou zatím výhradně potkani,“ uvedl vědec. 

Zatímco anatomické zobrazování jako je rentgen nebo magnetická rezonance ukazuje struktury uvnitř těla, tak funkční nebo také molekulární je založeno na tom, že vědci označí nějaké molekuly, a pak sledují jejich pohyb po organismu. 

„A naše centrum má mnoho technologií, které umožňují tyto molekuly označit. My pak vidíme, jak se pohybují uvnitř těla a jak označí třeba místo nádoru,“ popsal Šefc. 

Nejvíce očekávanou aplikací tohoto přístroje možnost opakovaných vyšetření bez negativních zdravotních dopadů. „Naše magnetické kontrasty jsou netoxické a v budoucnu umožní tato vyšetření s daleko menšími možnými vedlejšími následky pro člověka.“

Molekulárně-zobrazovacích metod je několik. „Některé z nich jsou založené na radioaktivních izotopech jako pozitronová emisní tomografie. Další radioaktivní metodou je tzv. SPECT, tedy jednofotonová výpočetní emisní tomografie.“ 

„Novinkou je ale zobrazování pomocí magnetických částic. Jednou z možností, jak označit buňky, molekuly a procesy, které pobíhají v organismu, je navázat na ně tzv. paramagnetické částice. Náš přístroj potom dokáže určit, ve kterém místě těla se tyto částice nacházejí,“ vysvětlil vedoucí. 

Tato metoda je srovnatelná využitím s tomografickou metodou, ale je mnohem bezpečnější, protože nevyžaduje radioaktivní záření a je velmi rychlá. „Použité paramagnetické částice nejsou toxické na rozdíl od jodových kontrastů nebo radioizotopů.“ 

Problém je, že dosud neexistuje přístroj v lidské verzi. „U všech nových zobrazovacích technologií trvalo dlouho, než se dostaly do klinik.“ 

„První prototyp pro použití u člověka byl sestrojen, dělaly se pokusy, a ty vedly k dalším směrům, jak přístroj zlepšit. Bude ale trvat ještě řadu let, než bude možné tuto technologii pro člověka využít,“ konstatoval Luděk Šefc. 

Autor:  Veronika Paroulková, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Pylová zrna jako svědci historie staré miliony let

Dinosauří kosti, trilobiti i úlomky starodávných šperků a zbraní pomáhají zpřesňovat neznámou minulost...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace