Zoolog: Životní strategie netopýrů je blízká člověku

Netopýr velký je skutečně největší český netopýr. Jeho rozpětí může mít až 40 cm - Foto:  blizprirode.cz

Netopýr velký je skutečně největší český netopýr. Jeho rozpětí může mít až 40 cmFoto:  blizprirode.cz

Kolik spánku potřebují zvířata? Podle čerstvé studie vědců z katalánské univerzity spí všechna zvířata včetně jednobuněčných organismů. Masožravci stráví spánkem více času než býložravci, a menší zvířata spí déle než ta větší.

Rekordman ve spaní je netopýr s 20 hodinami denně, naproti tomu třeba žirafě stačí jen dvě hodiny. A protože začíná období, kdy se i netopýři budí ze zimního spánku, navštívili jsme největší krkonošské zimoviště netopýrů Herlíkovické štoly. 

„V druhé půlce dubna většina netopýru svá zimoviště opouští,“ potvrdil v Magazínu Leonardo zoolog Jiří Flousek. 

Poté se toulají po kraji, aby během května začali obsazovat letní kolonie, kde samice porodí mláďata, která do začátku prázdnin budou vychovávat. 

Přes léto se zase budou toulat po krajině, v průběhu listopadu se vrátí zpět do Herlíkovických štol, aby zde strávili 6 měsíců zimním spánkem. 

„Díky kroužkování herlíkovických netopýrů víme, že se sem na zimu sletují ze vzdálenosti mezi 30 až 50 kilometrů,“ dodal zoolog. 

Jak početné je potomstvo, které se během léta podaří herlíkovickým netopýrům vyvést? „Netopýři jsou velmi komplikovaná skupina na zjišťování početnosti, takže spočítané je nemáme,“ přiznal Flousek. 

„Netopýr ale není myš. Rodí jedno mládě ročně, výjimečně dvojčata, a k dalším porodům dochází až v následujícím roce,“ upozornil odborník. 

Strategie netopýrů je tak mnohem blíže životu člověka než životu myší, které jsou schopny se rozmnožit několikrát během roku ve vrzích po až deseti mláďatech. 

„Na rozdíl od myší, které se dožívají přibližně roku, se netopýři v Krkonoších se dožívají 20 až 25 let. Extrémy v naší republice zjištěné také díky kroužkování jsou 35 až 37 let,“ vysvětlil Flousek. 

Samice jsou oplozeny buď na podzim nebo během zimy, ale samice udržuje sperma v genitáliích až do konce hibernace, a k oplození vajíčka dochází až v předjaří. 

„Dodnes bylo v Krkonoších zjištěno 20 druhů netopýrů z celkových 27 zjištěných na území České republiky, což je pěkná diverzita,“ chválil krkonošskou populaci netopýrů Jiří Flousek. 

Autor:  Markéta Ševčíková, Ondřej Čihák
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace