Zvláštní hlavolam a zvláštní elektromobil

Podle Muska bude typický akumulátorový modul pro domácnost odvozen ze sady baterií z elektromobilu Tesla model S - bude mít plochý tvar a bude možno jej připevnit na zeď (ilustrační foto) - Foto: Tesla Motors

Podle Muska bude typický akumulátorový modul pro domácnost odvozen ze sady baterií z elektromobilu Tesla model S - bude mít plochý tvar a bude možno jej připevnit na zeď (ilustrační foto)Foto: Tesla Motors

V prvním Magazínu Leonardo roku 2016 jsme se věnovali technice. Představili jsme dva kousky hardwaru, které jsou opravdu hodně odlišné.

Dva rysy ale mají společné: jedním je relativně vysoká cena. Ovšem tím druhým rysem je jejich vysoká užitná hodnota a koncepce, která míří do budoucnosti. Tím prvním kouskem hardwaru je malá černá kostička Rubiks Futuro Cube, která se vejde do kapsy. Tím druhým nepoměrně větší elektromobil Tesla Model S. 

Luxusní automobil je drahý a luxusní elektromobil ještě dražší. Jenže stačí počítat. Když jezdíte a za každých sto kilometrů zaplatíte ani ne 40 korun a vaším servisem bude pouze dolévání kapaliny do ostřikovačů, máte investici do luxusu za osm let zpátky. Elektromobil se za osm let stane stejně drahým, jako současný vůz vyšší střední třídy na pohonné hmoty. A bude dál zlevňovat. S Janem Marušincem, předsedou Asociace elektromobilového průmyslu, jsme se projeli v elektromobilu Tesla Model S. 

O zvláštním hlavolamu Rubikova Futuro Kostka jsme si povídali s Janem Krejsou a Jaroslavem Altmannem ze společnosti Princip. 

Poslechněte si celý díl Magazínu Leonardo ze záznamu v článku nebo v archivu pořadu v iRadiu

Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Pylová zrna jako svědci historie staré miliony let

Dinosauří kosti, trilobiti i úlomky starodávných šperků a zbraní pomáhají zpřesňovat neznámou minulost...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace