AI, to bolí…

Nula-jednička

Nula-jednička

AI jako Artificial Intelligence – vítěz soutěže Fantastická povídka. Uvnitř žižkovského vysílače. Model Nových Vítkovic.

V aktualitách zrekapitulujeme, jak vypadal dlouhý hon na částici, která má na svědomí hmotnost všech elementárních částic, co jich ve vesmíru je, na Higgsův boson. Pak vyrazíme na další lov, tentokrát ovšem budeme pomocí harpuny lovit kometu. A nakonec se podíváme do věznice. A spíš než o vězně se budeme zajímat o roboty, kteří je hlídají. 

Žižkovský vysílač 

Žižkovský vysílač (září 2008) - Foto: Jiří Suchomel

Žižkovský vysílač (září 2008)Foto: Jiří Suchomel

Rozhlas by neexistoval bez vysílání a jen těžko by se vysílalo bez vysílačů. Takže další téma magazínu je pro rozhlas vlastně velmi důležité. Žižkovská věž v Praze je se svými 216 metry nejvyšší stavbou hlavního města. Redaktora Dana Mrázka provedl technickým zázemím vysílače inženýr Milan Kusbach z Českých radiokomunikací. 

Model Nových Vítkovic 

Od 8. prosince je ve druhém patře Národního technického muzea na pražské Letné vystaven obří model Nových Vítkovic. Ten je unikátní svými proporcemi i předmětem zájmu. Znázorňuje totiž cílový stav konverze, která v Dolní oblasti Vítkovic, jedné z nejvýznamnějších památek industriálního dědictví, právě probíhá. O tématu s redaktorkou Evou Wankeovou mluvil vedoucí odboru Strukturálních fondů společnosti Vítkovice, a.s., Rodan Broskevič. 

Četba 

Dnešní povídka Martina Vondráčka s poměrně zvláštním názvem – AI, to bolí – je výjimečná. Je výjimečná tím, že zvítězila v soutěži Fantastická povídka, kterou pořádal server internetový magazín Topzine.cz. Je výjimečná ale i svým závěrečným poselstvím. Povídku čte Jaroslav Someš, zvukově ji zpracoval Josef Kačírek. 

Pořad: Nula-jednička  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace