Martina Vrbová

Martina Vrbová - Foto: Khalil Baalbaki

Martina VrbováFoto: Khalil Baalbaki

Zazvonil telefon a ozval se známý hlas mého kolegy z televize Romana Víška: "Martino, nechceš jít pracovat do rádia? Uvolnilo se místo". Za pár dní jsem už seděla v Českém rozhlasu za mikrofonem a poslouchala Romanovy rady, jak odbavovat vysílání. 

Na první živý přenos nikdy nezapomenu. Ovšem opravdový křest ohněm mě čekal o pár měsíců později. Technička, která mi z režie dala červenou do studia, si během mé pozvánky k poslechu víkendových pořadů odešla do nedaleké kuchyňky postavit vodu na čaj. Nemohla najít konvici, a tak na mě a hlavně na červenou ve studiu zcela zapomněla. Když jsem dočetla programovou nabídku a zvedla oči do prázdné režie, pořádně ve mně hrklo. Co teď?!! 

Dodnes nevím, jak jsem těch nekonečných sedm minut umluvila a co všechno jsem říkala. Podobné "horké chvilky" ale patří k živému vysílání a to je vlastně i jeden z důvodů, proč mě práce v rádiu láká. Nikdy nevíte, co se stane. 

Na ČRo Leonardo připravuji pořad o cestování Sedmý světadíl. Ptáte se, jak jsem se k tomu dostala? Skoro každá žena narozená ve znamení Střelce ráda cestuje. Ani já nemůžu jinak, táhne mě to stále někam do světa. Možná je to i tím, že mě rodiče počali v Bolívii. Můj otec, uznávaný hydrogeolog, hledal na Altiplanu vodu pro místní indiány a maminka tam byla s ním. Ve vysoké nadmořské výšce jsem ale v matčině bříšku nerostla, a tak místní doktor doporučil sestup do nížiny. Táta musel zůstat a dokončit práci, maminka nakonec odjela sama domů - do tehdejšího Československa. 

Něco z toho harcování ve mně zůstalo. Nejprve jsem poznávala Evropu. Pak jsem se rozjela do Indie, Nepálu, Thajska a na Srí Lanku. Jižní Ameriku jsem samozřejmě nemohla vynechat, a tak následoval Ekvádor, Galapágy, Brazílie a Kuba. Je tolik krásných míst. Co když je všechny nestihnu vidět? A tak odjíždím za dalším dobrodružstvím. Když není zrovna po ruce kolo, auto nebo letadlo, užiju si cestování na rozhlasových vlnách v magazínu nejen pro cestovatele Sedmý světadíl. 

Pořad: Sedmý světadíl  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace