Příroda25. prosince  2013  

Kočky poznají pánův hlas, ale ignorují ho

Kočka - Foto: Elena Horálková

KočkaFoto: Elena Horálková

Kočky sice žijí s člověkem, ale jsou na něm v podstatě nezávislé. Potvrdila to i nová japonská studie.


Japonští etologové Atsuko Saitová z university v Tokiu a Kazutaka Shinozuka působící na University of South Florida v americké Tampě navštívili domácnosti dvaceti majitelů koček a provedli tam zajímavý experiment. Majitel kočky odešel a vědci pak pouštěli „osiřelému“ zvířeti nahrávky, v kterých ho volal jménem buď jeho pán, nebo cizí lidé. Saitová a Shinozuka pečlivě zaznamenávali reakce koček na jednotlivá volání. Všímali si pohybu hlavy, uší a ocasu. Nahrávali všechny hlasové projevy. Na kameru natočili reakce očí. Registrovali také pohyby tlapek, především ty, které naznačovaly ochotu popojít pár kroků a změnit místo. Reakce koček prozradila, že vnímají zavolání, v kterém zazní jejich jméno. Zároveň se prokázalo, že kočky reagují nejsilněji na hlas svého pána. Neposlechly však volání žádného reprodukovaného hlasu a ignorovaly i nahrávku volání svého majitele. V tom se kočičí reakce diametrálně liší od reakce psa, který reprodukované volání svého pána poslechne. Oba japonští vědci vysvětlují ve studii publikované v časopise Animal Cognition pozorované skutečnosti okolnostmi, za jakých byla kočka domestikována. 

Kočka cejlonská - Foto: Zoo Ostrava

Kočka cejlonskáFoto: Zoo Ostrava

Domácí kočka byla vyšlechtěná z kočky divoké (Felis silvestris). Podle nejnovějších výzkumů leží centrum její domestikace zřejmě ve východní Číně. Odhaduje se, že soužití koček a lidí trvá asi 9000 let. Jeho počátky souvisejí s přechodem lidí od lovu a sběračství k zemědělství. Uskladněná úroda přitahovala hlodavce a za těmi se přistěhovaly do sousedství lidských sídel divoké kočky. Ty se v honbě za potravou dostávaly stále více do kontaktu s člověkem a nakonec zdomácněly. Byl to zvláštní způsob domestikace, kde inciativa nevycházela od člověka, ale naopak od koček. Kočky tak samy sebe domestikovaly. Hlavním motivem pravěkých lidí pro zdomácnění vlka a vznik psa byla snaha, aby pes člověku pomáhal a sloužil. Proto byl pes dlouhá tisíciletí šlechtěn, aby respektoval lidské povely a řídil se jimi. U koček tomu bylo jinak. Ty si vybraly soužití s člověkem samy a šlechtěním na poslouchání povelů a plnění příkazů proto neprošly. 


Na psovi si ceníme kromě jiného i to, že nám opětuje naši přízeň. U koček s ničím podobným ani nepočítáme. Pes si získává naši přízeň tím, jak poslouchá a plní naše přání, kočka svému majiteli nic podobného neposkytuje. Přesto je citová vazba chovatelů k jejich psům a kočkám naprosto srovnatelná. Čím si nás tedy kočky získávají? „Rysy kočičího chování, které mají za následek, že majitel přilne ke své kočce, zůstávají z valné části nepoznané,“ konstatují Saitová a Shinozuka ve své studii. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace