Příroda21. července  2016  

Krkavci se od svých příbuzných učí, jak si usnadnit život

Vědce zajímalo, jak se krkavci učí novým dovednostem a jak si je pak předávají v hejnech. Z každého hejna vybrali vědci po jedné samičce a tu naučili vybírat potravu z plexisklového boxu - Foto: Ingrid Taylar, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Vědce zajímalo, jak se krkavci učí novým dovednostem a jak si je pak předávají v hejnech. Z každého hejna vybrali vědci po jedné samičce a tu naučili vybírat potravu z plexisklového boxuFoto: Ingrid Taylar, flickr.com , CC BY 2.0

Krkavci patří k nejchytřejším opeřencům a jeden od druhého se snaží okoukat triky, kterými by si usnadnili život. Nejsnáze se učí od těch, s kterými je váže pokrevní pouto.

Krkavec velký se netěší nejlepší pověsti zřejmě proto, že v minulosti tito ptáci hodovali na zvířecích mršinách i lidských mrtvolách. Je to ale výjimečně chytrý pták. 

Vědci z university ve Vídni se jejich studiu věnují soustavně. Skvělé podmínky jim k tomu nabízí výzkumná stanice v Haidlhofu. Výsledky nejnovějšího výzkumu krkavců týmu vedeného Thomasem Bugnyarem z vídeňské univerzity přináší vědecký časopis Royal Society Open Science. 

Vědce zajímalo, jak se krkavci učí novým dovednostem a jak si je pak předávají v hejnech. Thomas Bugnyar a jeho spolupracovníci měli k dispozici dvě hejna. V jednom byli mladí, kterým ještě nebyl ani rok, v druhém pak nedospělí jedinci ve věku 2 až 3 let. V hejnech žily společně jak dvojice sourozenců pocházejících z jednoho hnízda, tak i jednotlivci bez příbuzných. 

Cizí čumily krkavci netrpí 

Z každého hejna vybrali vědci po jedné samičce a tu naučili vybírat potravu z plexisklového boxu. Otvírání schránky nebylo jednoduché. Pták musel nejprve rozlepit pojistku ze suchého zipu a následně vytáhnout z boxu zásuvku zatažením za provázek. Výuka probíhala mimo dohled ostatních ptáků z hejna. 

Krkavci potřebují pozorovat celou operaci pokud možno z bezprostřední blízkosti. To jim umožní především blízcí příbuzní, cizince totiž krkavci nechají okukovat své „know-how“ jen velmi neradi - Foto: Blake Matheson, flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0

Krkavci potřebují pozorovat celou operaci pokud možno z bezprostřední blízkosti. To jim umožní především blízcí příbuzní, cizince totiž krkavci nechají okukovat své „know-how“ jen velmi neradiFoto: Blake Matheson, flickr.com , CC BY-NC 2.0

Když samičky úlohu zvládly, umístili vědci potravu uzavřenou v boxu do voliéry obývanou všemi příslušníky hejna. Samičky se k návnadě snadno dostaly. Ostatní ptáci je přitom mohli pozorovat a nabízela se jim šance naučit se box otevírat. Krkavcům nestačí sledovat otevírání boxu skrytě „po očku“. 

Naopak, potřebují pozorovat celou operaci pokud možno z bezprostřední blízkosti. A k tomu se jim nabízí nejlepší příležitost především u blízkých příbuzných, kteří jsou ochotni si pustit pokrevně spřízněného „čumila“ k tělu. 

Cizince nechají okukovat své „know-how“ jen neradi. Od samiček-učitelek proto pochytili nový trik nejdříve právě jejich sourozenci. Nepříbuzní ptáci se k němu propracovávali se zpožděním. Sourozenecké pakty tedy nefungují jen mezi lidmi, ale i mezi krkavci. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace