Myši se učí nové zpěvy

Laboratorní myš, ilustrační foto - Foto: Rick Eh, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Laboratorní myš, ilustrační fotoFoto: Rick Eh, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Nejen lidé nebo ptáci si rozšiřují pěvecký repertoár. Také myšáci se učí hitům od svých soků.

Většina zvířat není němá a vydává nějaké zvuky. Jejich repertoár je však jednou pro vždy daný. Jakmile se jednou naučí zvuky vydávat, už je nemění. Jen někteří živočichové dokážou své zvukové projevy měnit a naučí se komunikovat novým způsobem. Kromě člověka zvládají změnu zvukového repertoáru například delfíni nebo velryby. K mistrům v imitaci cizích zvuků patří některé druhy ptáků, např. papoušci. U myší prokázali učení novým zvukům biologové Erich Jarvis a David Arriaga z Duke University. 

Neobvyklým zpěvákem je křeček hnědý (Scotinomys teguina), kterému se v angličtině říká zpívající myš. - Foto: Bret Pasch, The University of Texas at Austin

Neobvyklým zpěvákem je křeček hnědý (Scotinomys teguina), kterému se v angličtině říká zpívající myš.Foto: Bret Pasch, The University of Texas at Austin

Myši vzájemně komunikují pomocí ultrazvuku. Pokud se jejich hlasové projevy převedou na frekvence zachytitelné lidským sluchem, připomínají nejvíce z všeho hvízdavý ptačí zpěv. Jarvis a jeho kolegové poprvé prokázali, že myšáci dokážou svůj zpěv pozměnit a přizpůsobí se zpěvu jiných samců.  

Laboratorní myši, ilustrační foto - Foto:  Uživatel: Rick Eh?, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Laboratorní myši, ilustrační fotoFoto:  Uživatel: Rick Eh?, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported


Ve studii, kterou Jarvis a spol. publikoval ve vědeckém časopise PLoS ONE, popisují pokus, při němž dávali dohromady dvojice myších samců náležejících k různým laboratorním kmenům. Každý samec zpívá, ale jejich zpěvy se liší výškou tónu. Ve dvojici se však postupně jeden druhému přizpůsobí a výšku svých zpěvů vzájemně sladí. Na první pohled jde o velmi jednoduchou změnu zpěvu, ale myši představuje poměrně náročný úkol. Pro přeladění výšky tónů si musí myšák přeuspořádat nervová spojení v příslušném mozkovém centru.  

Myš usídlená v kokosovém ořechu - Foto: Fotobanka stock.xchng

Myš usídlená v kokosovém ořechuFoto: Fotobanka stock.xchng

Po několik desetiletí byli vědci přesvědčeni, že myši své zvukové projevy měnit nedovedou. Některé experimenty dokazovaly, že myši nemají „hudební sluch“ a nerozlišují tóny různé výšky. Jiné experimenty odhalily, že pokud myši ohluchnou, pak se jejich hlasové projevy nemění. To by znamenalo, že nekontrolují své hlasové projevy sluchem. Jarvis a Arriaga však pozorovali přesný opak. Sami nechtěli výsledkům svých pokusů uvěřit a opakovali je tak dlouho, dokud si nebyli naprosto jisti. 

Pokud se objev Jarvise a Arriagy potvrdí, otevírá to vědcům nové možnosti ve výzkumu komunikace a jejích poruch. U myší lze cíleně blokovat činnost vybraných genů a sledovat pak důsledky takové změny. Tak bude možné odhalit, které geny jsou pro komunikaci a klíčové a jaká je jejich role. U člověka mohou defekty stejných genů vyvolávat např. autismus

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Natura  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace