Poplach rostlin ochlazuje klima

Vzestup teplot o 2°C zvyšuje produkci organických těkavých látek flóry tundry třikrát až čtyřikrát - Foto:  Wikipedia

Vzestup teplot o 2°C zvyšuje produkci organických těkavých látek flóry tundry třikrát až čtyřikrátFoto:  Wikipedia

Molekuly vylučované rostlinami do ovzduší napomáhají vzniku oblačnosti, která stíní zemský povrch jako slunečník.

Rostliny jsou tiché, a přesto dokážou křičet o pomoc. Jejich volání má podobu těkavých organických molekul vylučovaných do ovzduší. Rostliny tyto látky uvolňují například při napadení škůdci. V okolní působí jako poplašný signál. Když rostlina zachytí toto „voňavé varování“, začne se s předstihem připravovat na atak housenek, brouků a dalších hmyzích trapičů. 

Těkavé látky slouží také jako pozvánka k prostřenému stolu pro dravý hmyz, který je přirozeným nepřítelem škůdců. Oblakem těkavých látek vysílají rostliny do okolí zprávu: „Čelíme náporu vaší oblíbené kořisti. Přijďte a pusťte se do ní!“ 

Dánští vědci nyní odhalili zcela nečekaný efekt těkavých poplašných látek vylučovaných rostlinami. Tým vedený Riikkou Rinnanovou z university v Kodani měřil produkci těkavých organických látek rostlinami grónské tundry. 

Jak prokázali ve studii publikované ve vědeckém časopise Nature Geoscience, vzestup teplot o 2°C zvyšuje produkci organických těkavých látek flóry tundry třikrát až čtyřikrát. V teplejším vzduchu rostliny pomaleji rostou, protože v důsledku vyššího odparu vody trpí nedostatkem vláhy. 

I když objem vyprodukované biomasy na ohřáté tundře klesá, nárůst v produkci těkavých organických látek je stále jasně patrný. Pokud se dostane vegetace tundry do stínu, například při zatažené obloze, tvorba těkavých organických látek se sníží o 70%. 

Produkce varovných molekul reaguje na změny teploty s dvacetkrát vyšší citlivostí, než s jakou se výkyvy teplot promítají do dýchání rostlin a do množství jimi uvolňovaného oxidu uhličitého. 

„To je velké překvapení a má to na klima Arktidy velký dopad,“ říká Riikka Rinnanová. Těkavé organické látky uvolněné do okolí rostlinami reagují s plyny v ovzduší a vytvářejí mikroskopické částice. Ty následně zvyšují stabilitu molekul metanu, které v ovzduší vyvolávají silný skleníkový efekt. Metan je v tomto ohledu až 25krát účinnější než podstatně známější skleníkový plyn oxid uhličitý. 

Částice rozptýlené ve velmi čistém vzduchu Arktidy zachycují významné množství slunečního záření a brání tak zahřívání zemského povrchu. Působí rovněž jako kondenzační jádra pro srážení vody z vodních par a přispívají ke vzniku oblačnosti. Celkově by měly těkavé organické látky rostlinného původu klima Arktidy ochlazovat. 

„Změny klimatu v Grónsku, kde se nachází obrovské masy ledovců, se promítnou do klimatu na celém světě,“ vysvětluje Riikka Rinnanová. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace