Příroda26. prosince  2012  

Pravěký slon žil ještě před 3000 lety

Rekonstrukce podoby vyhynulého Palaeoloxodona - Foto: Heinrich Harder, Wikimedia Commons

Rekonstrukce podoby vyhynulého PalaeoloxodonaFoto: Heinrich Harder, Wikimedia Commons


Chobotnatec Palaeoloxodon, který měl vymřít před 10 000 lety, žil ve skutečnosti ještě o 7000 tisíc let později za vlády čínských dynastií Šang a Čou. Nasvědčují tomu fosilie, bronzové sošky slonů i paleoklimatická data.


Fosilní nálezy i umělecká díla dokazují, že ještě před asi 3000 lety žili v severní Číně sloni. Předpokládalo se, že šlo o slony indické (Elephas maximus), které dnes najdeme jen v nejjižnější části země. Slon indický vyžaduje tropické klima, ale v té době byla teplota vyšší než dnes. Na první pohled tedy přítomnost slonů indických v severní Číně nevypadá nijak nelogicky. Pochybnosti ale přinesl nový výzkum čínského historického klimatu. Jeho výsledky naznačily, že ani v období holocénního klimatického optima nebylo v severní Číně dost teplo na to, aby zde zimomřiví sloni indičtí dokázali přežít. Čínští vědci proto začali podrobně zkoumat fosilie slonů, které byly objeveny na počátku minulého století.  

Bronzová soška slona z doby vlády dynastií Šang a Čou - Foto: Hunan Provincial Museum

Bronzová soška slona z doby vlády dynastií Šang a ČouFoto: Hunan Provincial Museum

Výsledky naznačují, že před asi 3000 lety nežili v severní Číně sloni indičtí, ale docela jiní chobotnatci: sloni rodu Palaeoloxodon, kteří podle našich dosavadních znalostí vymřeli někdy okolo rozhraní pleistocénu a holocénu před 10 000 lety. Vypovídají o tom zejména fosilní kly slonů ze severní Číny, které jsou silnější a delší než u slonů indických. Navíc jsou téměř rovné, zatímco sloni indičtí je mají zakřivené.
 

Další důkazy přineslo33 bronzových sošek slonů starých 2300 až 4100 let, které vznikly za vlády dynastií Šang a Čou. Sloni mají na konci chobotu jeden či dva výběžky, kterým se říká „prstíky“ a které jim slouží k uchopení malých předmětů. Jak vypadal chobot pravěkých slonů rodu Palaeoloxodon, nevíme. Jisté však je, že sloni indičtí mají jen jeden prstík, zatímco ti na starých bronzových soškách ze severní Číny dva. A to znamená, že vzorem sochařů v žádném případě nemohl být slon indický. Sloni Palaeoloxodon tak zřejmě žili o hodně déle, než jsme se odvažovali předpokládat. 


Zdroj: Quaternary International 

Autor:   redakce ČRo Leonardo
Pořad: Natura  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Bez sestřičky RNA by DNA byla k ničemu

Jasná právní pravidla stanoví, za jakých okolností můžeme zdědit třeba dům po babičce. Přesná pravidla,...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace