Vlčí nářečí

vlk šedý (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

vlk šedý (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Šelmy z různých částí světa mají své vlastní dialekty. Přesto i u nich dochází ke „zmatení jazyků“.

Psovité šelmy se ozývají typickým vytím. Zdaleka se to netýká jen vlků a jejich domestikovaných psích příbuzných. Vyjí také kojoti nebo šakali. Tým vedený Arikem Kershenbaumem z University of Cambridge nahrál v nejrůznějších částech světa asi 6000 vytí a z nich pro následnou studii vybral zhruba třetinu. 

Celkem analyzovali vědci vytí třinácti druhů a poddruhů psovitých šelem z Evropy, Indie, Austrálie a Spojených států. Grafické záznamy zvuků vytí vědci hodnotili pomocí speciálního počítačového programu, který je s to odhalit objektivně exitující rozdíly. Výsledky zveřejnili ve vědeckém časopise Behavioural Processes. 

Kershenbaum a spol. odhalili významné rozdíly ve vytí nejen mezi různými druhy, ale také mezi různými populacemi jednoho druhu šelem. Vlci obývají rozsáhlá území na několika kontinentech a jejich vytí se liší. Například vlci žijící v hustých lesích se ozývají hlubokými zvuky bez velkých frekvenčních výkyvů. Jiné poddruhy vlků ale zařazují do vytí i vysoké tóny s výraznými změnami frekvencí. 

V jiných případech narazili Kershenbaum a spol. v charakteristikách vytí na nápadné „překryvy“. Například vytí kriticky ohrožených severoamerických vlků rudých se v mnoha ohledech podobá vytí kojotů. Zcela jistě nejde o náhodnou podobnost. Oba druhy jsou si blízce příbuzné a mezidruhová bariéra oddělující kojoty od čistokrevných vlků rudých je i díky podobnosti jejich vytí zjevně slabá. Zvířata náležející k různým druhům se podle vytí nemusí spolehlivě rozeznat, a pokud se spletou, mohou se samci a samice pářit. 

Vlk rudý (Canis rufus) - Foto: Steve Hillebrand,  U.S. Fish & Wildlife Service

Vlk rudý (Canis rufus)Foto: Steve Hillebrand, U.S. Fish & Wildlife Service

Vlci rudí byli zachráněni odchovem v zajetí a po vysazení do přírody se často kříží s kojoty. Vznikají hybridi, kteří jsou z ekologických hledisek silně problematičtí. Podle některých zoologů by měli být mezidruhoví kříženci z volné přírody odstraněni. 

Kershenbaum uvažuje i o tom, že by znalosti vlčího vytí využil k ochraně stád hospodářských zvířat na pastvinách. Pokud by chovatelé přehrávali vlkům v okolí pastvin to správné vytí, došly by šelmy k závěru, že oblast už obsadila jiná silná vlčí smečka a je třeba se porozhlédnout po jiných lovištích. 

K tomu je ale zapotřebí pochopit sdělení, která si vlci vytím předávají. A k tomu mají vědci ještě daleko. Víme, že vlci vyjí různými nářečími, ale jejich základní vlčí „řeči“ zatím rozumíme jen málo. 

Výzkum zvukové komunikace psovitých šelem může mnohé napovědět i o vzniku lidské řeči. Ten je stále zahalen mnoha tajemstvími. Vlci k nám mají sice evolučně hodně daleko, ale stylem života a zvukové komunikace se nám podobají. To je zřejmě také jeden z důvodů, proč člověk vlka domestikoval jako první zvíře už před 35 000 roků a proč si tak oblíbil chov psů. 

Autor:  Jaroslav Petr
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace