Svět15. listopadu  2011  

Změnili Norové pohled na migrace?

Norská společnost má vysoký průměr vzdělání, proto pro manuální práci potřebuje cizince - Foto: Jan Prokeš

Norská společnost má vysoký průměr vzdělání, proto pro manuální práci potřebuje cizinceFoto: Jan Prokeš

Nedávný útok atentátníka Breivika přinesl do poklidné země rozruch. Zaútočilo se totiž taky na liberální pohled Norů na imigraci.

Na politické a rasové útoky byli zvyklí třeba v sousedním Švédsku, Norsko zatím extremisté vynechávali. Patří totiž mezi země, kde se žije lidem celkově nejlépe. I proto je imigrace sem velice vyhledávaná, přes špatné klima a dálku. Vyspělá moderní země láká lidi z celé Evropy, v současnosti už ale vlastně z celého světa. S pokračující ekonomickou krizí se však situace mění. Je pravda, že pro mnoho usazených obyvatel se pohyb lidí odjinud může zdát spíš jako příliv. Tento rok stát napočítal 883 tisíc obyvatel, kteří mají své kořeny nebo aspoň jednoho rodiče jinde než v zemi a mezi Nory. 5,8 procent obyvatel Norska je jiné než evropské národnosti. 

Motivem útoku byla také přílišná otevřenost norské levice k Palestincům. V současnosti, kdy se tolik diskutuje o vytvoření jejich státu, mají v Norsku výraznou lobby. Norové ale ochraňují třeba i Somálce. Nejvýraznější skupinou jsou Pákistánci, kterých žije např. v hlavním městě Oslu a okolí na 31 tisíc. Početní jsou i typičtí političtí uprchlíci Iráčané nebo Turci mířící za prací. V ohledu imigrantů však přesto převládají Evropané. V zemi je nejvíce pracujících Poláků, Švédů a Němců. Hodně se taky zvyšuje počet Rusů a lidí z pobaltských států Litvy nebo Lotyšska, kterým klimatické problémy nevadí a domů se vracet nechtějí. Po válkách na Balkáně je taky v Norsku poměrně dost lidí z bývalé Jugoslávie a Albánie, ale i Řekové. 

Je zajímavé vidět, jak se může země za sto let změnit. Není to způsobeno pouze bohatstvím, spojeným s ropou, ale celkovou proměnou společnosti. Norsko bylo historicky chudou zemí, což poznala Evropa už v raném středověku během migrací Vikingů. Až do 19. století Norové nepoznali samostatnost, a proto byla jejich imigrace spojena s Dány a Švédy. Právě koncem zmiňovaného století se masivně přesouvali do USA, kde se jim úrodná půda nabízela hlavně na středozápadě. Že se jednalo o desetitisíce lidí, kteří až do první světové války každý rok mířily pryč, je zřejmé z faktu, že se 4,7 milionu Američanů dnes hlásí k norským předkům, což je prakticky stejný počet jako Norů v Evropě. Velice početní jsou ve státech jako Wisconsin, Severní Dakota, Montana nebo Minnesota. Když k tomu ale přidáme ještě 430 tisíc Kanaďanů (území Manitoby, Saskatchewanu, Alberty) s etnickým základem v Norsku, jsou to čísla obrovská. 

Norové ale nebyli vždy liberální. V historii měli problém s migrací jiných skupin. Centrální a severní částí země procházeli Sámové, jinak nám známí jako Laponci, dnes už jen obývající okraje norského území. Původně kočovali po zemi se soby, kterým vybírali pastviny podle ročních období. Byli ale nuceni k usazování a přijímání "norského" způsobu života. Podobně na tom se silnou asimilací byli Kvenové, potomci Finů, kteří se v zemi usazovali od 18. do 20. století. Příslušníci těchto etnických skupin se už dnes skoro výhradně považují za Nory. "Čistých" entických Norů jsou ve státě čtyři pětiny a tento poměr někdo považuje za ohrožení původní kultury a národa. V minulých letech si Norsko mohlo dovolit štědře sponzorovat kulturu v celé Evropě díky Norským fondům a podporovat sociálně slabé uprchlíky, což dodnes schvaluje většina obyvatelstva. Ale hranice se asi stejně jako jinde v Evropě přizavřou. Breivikův útok tak byl momentem, kvůli kterému se otázka migrace přece jen začíná přehodnocovat. 

Seriál Svět a migrace vysíláme v magazínu o světě, jeho rozmanitosti a problémech Sedmý světadíl

Autor:  David Ašenbryl
Pořad: Sedmý světadíl  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace