Svět6. října  2011  

Kulturní rozdíly Indonésanů aneb Odkud jste

Tradiční indonéská restaurace - Foto: Michaela Budiman

Tradiční indonéská restauraceFoto: Michaela Budiman

V minulém díle jsme hovořili o kulturních rozdílech mezi Čechy a Indonésany, a protože jich není málo, budeme se odlišnostmi mezi těmito dvěma národy zabývat i dnes.

Indonésané jsou nesmírně přátelští a zejména s cizinci si vždy rádi popovídají, především když zjistí, že hovoří indonésky. Buďte tedy připraveni na nekonečnou řadu stále se opakujících otázek, které někdy mohou vyznít na naše poměry až nevhodně. Nejdříve se Indonésané většinou ptají, odkud pocházíte. Někdy si i sami odpoví. A tak se člověk dozví, že je z Nizozemska, Ameriky, či třeba Ruska. Řeknete-li, že jste z České republiky, často dodají: „Aha, z Čekoslávie!“. Těžko říci, odkud se vzala tato zkomolenina. Po ujasnění země původu na vás téměř všichni indonéští muži spustí jména fotbalistů českého národního týmu, ovšem s indonéskou výslovností. Roztomilé. Pak zpravidla pátrají, jak už jste dlouho v Indonésii, jak tam ještě dlouho budete, zda jste ženatý či vdaná, zda máte děti. Pokud máte jedno, tak pak neuniknete zvídavé otázce: „A to máte zatím jen jedno?“. A tak můžeme pokračovat dál a dál. 

Každodenní dřina na rýžovém poli - Bali - Foto: Soňa Bendíková

Každodenní dřina na rýžovém poli - BaliFoto: Soňa Bendíková

Podstoupíte-li sled těchto otázek poprvé, je to milé, počtvrté za den už méně. Je-li to po dvacáté za týden, přestane vás to bavit. Máte-li za sebou nepříjemný den, necítíte se nejlépe a ještě je vám nesmírné teplo, bude vám takovýto rozhovor vyloženě nepříjemný. Ale vytrvejte a neztraťte tvář. Pro Indonésana, který se vás táže, jste jedním z mála cizinců, se kterými se mu poštěstilo hovořit. On neví, že podobnou debatu jste absolvovali už nesčetněkrát a má radost z kontaktu s bělochem. V takovýchto situacích tedy odpovídejte stručně, ale zdvořile, popřípadě se jen usmějte. Nebo budete-li mít sílu, zkuste se zase pro změnu ptát vy. Může to být i zábavné. 

V každém případě nikdy nezvyšujte hlas a nerozčilujte se. Stejně tím totiž ničeho nedocílíte. To platí zejména na Jávě. Javánci vás naopak přestanou respektovat, protože dospělí se podle nich musí umět ovládat a na veřejnosti neukazovat své emoce. Slušnost Javánců je známá po celé Indonésii. Pobýváte-li delší dobu na Jávě a pak se přesunete do jiné oblasti, budou vám tamní obyvatelé připadat hluční a chvílemi až nevychovaní. Javánci zpravidla hovoří potichu a pomalu a nepříjemné sdělení vám nikdy neřeknou přímo. Avšak volají-li Indonésané, či spíše děti a skupiny mladíků, na ulici na cizince, který kolem nich právě prochází, jejich hlasy nejsou nijak tiché. Nejčastěji uslyšíte „Halo!“ nebo „Halo Mister!“. Ano, ze všech cizinců se v Indonésii stávají muži. Jindy zase o sobě zaslechnete, že jste bulé, což doslovně znamená albín. I když pro nás tento termín nezní moc lichotivě, Indonésané jej tak nechápou. Faktem však je, že výraz bulé by nikdo nepoužil při oficiálním projevu, je to slovo, které zachytíte jen na ulici nebo jinde při neformálních příležitostech. Nejlepší je jen přikývnout a usmát se. Konec konců dotyčný chtěl jen poukázat na vaši přednost – bílou pleť. 

Pouliční prodejce nádobí je také po celý den vystaven žáru slunce - Bali - Foto: Soňa Bendíková

Pouliční prodejce nádobí je také po celý den vystaven žáru slunce - BaliFoto: Soňa Bendíková

Indonésané si ji cení nadevše. Symbolizuje totiž společenský status. Ten, kdo má světlou pokožku, je zpravidla bohatý, pracuje uvnitř budovy a není tedy vystaven slunečnímu záření jako ten, kdo například dře na poli. V Indonésii jsou jen dvě roční období – období dešťů a období sucha a během obou se teploty v nížinách ve stínu pohybují mezi 28 a 33 stupni Celsia. Tady je po celý rok teplo a sluneční záření je intenzivní po většinu dne. Barva kůže je věčným tématem. Hovoří-li se dvou lidech stejného jména, k jejich rozlišení může posloužit to, že jeden je světlejší než druhý. Namítáte-li, že jste opravdu nepostřehli, který z těch dvou má tmavší pokožku, Indonésané vám snad ani nebudou věřit. Vždyť je to přece tak důležité a vy jste si toho nevšimli? 

O lidech se světlou kůží se také říká, že jsou „čistí“. Když oponujete, že čistý je každý člověk, který se umyje, bez ohledu na barvu pleti, dostane se vám odpovědi, že jistě víte, jak je to myšleno. Vím, a vůbec se mi to nelíbí. Po tomto vysvětlení jistě nikoho nezarazí, že v Indonésii prosperují společnosti prodávající bělící mýdla a krémy. Ani slunečníky do ruky se neprodávají špatně. Indonésané nerozumí tomu, proč se cizinci chtějí opalovat na plážích. Návštěvu solária by už asi nepochopili vůbec. Holt, jiný kraj – jiný mrav. 

Muž se svým pomocníkem - Bali - Foto: Soňa Bendíková

Muž se svým pomocníkem - BaliFoto: Soňa Bendíková

Další kulturní rozdíly se vztahují k tělesným potřebám. V Indonésii je velmi neslušné smrkat, natožpak si kapesník vložit zpět do kapsy. Nemáte-li na výběr, odejděte z místnosti, nebo se alespoň dostatečně odvraťte, případně se i omluvte. Na druhou stranu říhání není považováno za nijak nepatřičné. V určitých oblastech může být dokonce pokládáno za pochvalu dobrého jídla. Zeptá-li se vás někdo na vaše střevní problémy, nemusíte se červenat. V Indonésii jsou debaty na téma průjem zcela běžné, asi proto, že i průjem je tam zcela běžný. A tak nejednou můžete slyšet na naše poměry detailní rozpravy o tomto onemocnění. Výhodou zase je, že se dozvíte i různé praktické rady. Navíc je dobré pamatovat si, že místní léky působí na místní neduhy lépe, než ty naše přivezené z Evropy. Také indonéští komáři se bojí více lokálních sprejů a krémů než těch našich. 

A na závěr jedna rada nad zlato. Po vstupu na indonéskou půdu odložte – ať už skutečné nebo pomyslné – hodinky. Čas zde má jiný rozměr. Ze začátku je člověk ze Západu zvyklý plánovat vše na minutu značně nervózní, ale přistoupí-li na indonéské chápání času, dost se mu uleví. Přísloví „Čas jsou peníze“ v Indonésii neznají. Zato znají termín jam karet – gumový čas, a tak je celkem běžné, že návštěva přijde bez omluvy o pár hodin později (ve velkých městech jako Jakarta je skutečným – nebo i zástupným – důvodem věčná dopravní zácpa), pozdě začínají veškeré politické, kulturní i společenské akce. Všichni s tím počítají, a tak to nikomu výrazně nevadí. Řekne-li Indonésan, že přijde besok neboli zítra, může se klidně objevit i za několik dní a vše bude v naprostém pořádku. Besok totiž neznamená jen zítra, ale také blízkou budoucnost. Ne nadarmo se říká, že jazyk odráží kulturu dané země. 

Prodavač ryb sedí celý den venku - trh v Jakartě - Foto: Michaela Budiman

Prodavač ryb sedí celý den venku - trh v JakartěFoto: Michaela Budiman

Rozdílů mezi Čechy a Indonésany je nesčetně. Pokud si však osvojíme alespoň základní informace o indonéské kultuře, místní obyvatelé nás mezi sebe rádi přijmou a my se budeme v této krásné zemi cítit jako doma. 

Autor:  Michaela Budiman
Pořad: Sedmý světadíl  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Leonardo Plus

« »
Cestopis přírody s Jaroslavem Petrem - Foto: Vladimír Staněk

Chůze a běh

Jak chodí zvířata a lidé? 28. března

 
Cestopis mysli s Cyrilem Hőschlem - Foto: Vladimír Staněk

„Happy singles"

Kolik lidí žije dlouhodobě bez sexu? 21. března.

 
Nebeský cestopis s Jiřím Grygarem - Foto: Vladimír Staněk

Astronomové v oblacích

Vesmír z hor, balonů a letadel. 14. března

 
Pozemský cestopis s Václavem Cílkem - Foto: Vladimír Staněk

Britští excentrici, kteří změnili svět

Muži robinzonovského ducha. 7. března

 
Cestopis architektury se Zdeňkem Lukešem - Foto: Vladimír Staněk

Čtvrť honosných vil

První pražské vily v Bubenči. 18. února

 
Cestopis sítí s Josefem Šlerkou - Foto: Vladimír Staněk

Manipulované soukromí

Data nejen na sociálních sítích. 21. února

 

Laboratoř

« »
Natáčení pořadu Laboratoř na 28. března 2015 - Foto: Marián Vojtek

Laboratoř: O antibiotiku v koňském trusu, vodě v mozku a druhohorním velemlokovi

Kde se vzalo antibiotikum v koňském trusu? Kolik vody máme v mozku? Co si zapamatujeme z reklamy? Kolik zubů měl druhohorní velemlok? Žije víc Keltů ve Skotsku nebo v Doudlebech?

 
Natáčení pořadu Laboratoř na 21. března 2015 - Foto: Marián Vojtek

Laboratoř: O řasách a houbách v nás, krabím prapředkovi a topivu chameleonů

Proč nejsme geneticky úplně lidmi? Jak zastavit krvácení "umělou hmotou"? Co jedl dvoumetrový prapředek humrů, garnátů a krabů? Jak si chameleon dokáže při změně barvy zatopit? Proč nefunguje zázračný hormon na hubnutí?

 
Natáčení pořadu Laboratoř na 14. března 2015 - biolog Petr Jedelský a herečka Petra Špindlerová - Foto: Noemi Fingerlandová

Laboratoř: O živé a mrtvé vodě, vyvolávání vzpomínek a soli v ráně

Může být přesolené jídlo zdravé? Jak se ze živé vody stane mrtvá? Příběh o tom, kterak se našel tropický příbuzný ptáka lindušky. Co vědci zjistili o zvukové paměti potkanů? A jak vytvořit radostné vzpomínky?

 
Natáčení pořadu Laboratoř na 7. března 2015 - herec Jan Kraus - Foto: Khalil Baalbaki

Laboratoř: O hudbě pro kočku, zubu v oku a paměti čmeláků

Jak zní hudba pro kočku? K čemu je dobrý zub moudrosti? Jak slouží čmelákům paměť? Proč vítězí geny otců nad mateřskými? Jak se klíšťata brání proti mrazu?

 
Natáčení pořadu Laboratoř na 28. února 2015 - herečka Martina Hudečková, biolog Pavel Stopka a jeho děti - Foto: Marián Vojtek

Laboratoř: O železe v zubech bobrů, stěhování zlatého stafylokoka a evoluční výhodě většího těla

Jak pomáhá železo zpevňovat zuby bobrů? Co je na světě nejpevnější? Jak často se stěhuje zlatý stafylokok? Jak může jed pavouka pomoci řešit mužské problémy? Proč uživatelé marihuany nepoznají, že už nemají hlad? A proč...

 
Natáčení pořadu Laboratoř na 21. února 2015 - herečka Petra Špindlerová - Foto: Marián Vojtek

Laboratoř: O přizpůsobivé krakatici, účinnosti pelyňku, neznámé záři nad Marsem a lechtivých potkanech

Jak si krakatice přestavuje tělo? Proč surový pelyněk funguje proti malárii lépe než antimalarika? Odkud se vzal oblak plynu nad Marsem? Jak software odhalil tvář ženy Jindřicha VIII.? Proč vědce zajímá lechtivost potka...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas