Svět8. listopadu  2012  

Z opačného břehu: Bubny naděje

Salvador da Bahía, ilustrační foto - Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, elrenta plats

Salvador da Bahía, ilustrační fotoFoto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, elrenta plats

V dalším dílu seriálu Markéty Pilátové se seznámíme s příběhem brazilského hudebníka Carlinhose Browna a jeho hudební školy Pracatum.

Carlos Santos de Freitas vyrůstal v brazilském slumu Candeal Pequeno, na periferii tropického Salvadoru da Bahía. Učil se hrát na všechno možné, a když si jej jednou při bubnování na plechovku všiml na ulici světoznámý hudebník Caetano Veloso, začala jeho strmá cesta vzhůru. 

Strmá cesta vzhůru 

Mladík si vybral pseudonym Carlinhos Brown podle zbožňovaného afroamerického hudebníka Jamese Browna, začal vystupovat spolu se svým učitelem Velosem a jeho první samostatné album Alfagamabetízado (1997), věnované lidem, kteří se bez prostředků dokázali naučit číst a psát, mělo obrovský úspěch. 

Salvador da Bahía, ilustrační foto II - Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic, jean gabriel elia

Salvador da Bahía, ilustrační foto IIFoto: Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic, jean gabriel elia

Spolu se zpěvačkou Marisou Montes a Arnaldem Antunesem pak Brown natočil album Tribalistas (2002) na počest černochů zavlečených z Afriky do Brazílie při portugalské kolonizaci. 

Jemná, kytarově laděná hudba se snovými texty překonala veškerá očekávání, jen v Brazílii se desky prodalo více než milion kusů a hraje se i v evropských rádiích. 

Životní lekce 

Vždycky vtipný a rozevlátý muzikant s dredy však na výsluní nezapomněl, že kdysi sám vyklouzl drogám, násilí a negramotnosti jen o fous. Od konce devadesátých let pomáhá uskutečňovat podobné zázraky ve své hudební škole Pracatum. V originálně pojaté, barevné budově uprostřed Brownova rodného slumu v Salvadoru da Bahía se dnes více než dvě stovky dětí učí hrát na nejrůznější nástroje, pracovat s hudební technikou, číst, psát, šít na stroji, učit se nejrůznějím řemeslům a mluvit anglicky. Součástí projektu je i koncertní sál pro 2500 diváků. 

Učitelé kladou důraz na přirozený hudební projev, až ve vyšších ročnících se tu vyučuje i práce s elektronickými zvuky a technikou. "Děti by se měly naučit vytvářet správný hip hop na plechovce od coca-coly, ne na počítači," vysvětluje své záměry Carlinhos Brown. 

Salvador da Bahía, ilustrační foto III - Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, elrenta plats

Salvador da Bahía, ilustrační foto IIIFoto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, elrenta plats

Ostatně brazilské slumy jsou proslulé nejen násilím a obchodováním se zbraněmi a drogami, ale právě touhle strhující spontánní muzikálností, kdy se z těchto čtvrtí ozývají právě improvizované koncerty a jam session na plechovky od sardinek či kanystry benzínu. 

Když se chce... 

Carlinhos Brown vnímá okolní realitu jinak, než je u latinskoamerických hudebníků odkojených ulicí běžné. "Černí muzikanti často zpívají o tom, jak je svět špatný. A co? Málo z nich s tím něco dělá. Všechny ty jejich protestsongy! Proč nezměnit věci kolem nás?" nechal se slyšet Carlinhos v zářivě modrém turbanu na jednom ze svým evropských vystoupení v Lisabonu, když objasňoval podstatu své sociální práce. 

Salvador da Bahía, ilustrační foto IV - Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, elrenta plats

Salvador da Bahía, ilustrační foto IVFoto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, elrenta plats

Ve slumu Candeal se po otevření školy výrazně snížila kriminalita a Brown dokonce přesvědčil místní úředníky, aby k chatrným domkům chudiny, které město běžně nechává bourat buldozery, raději přivedli elektřinu a vodovod. Dosáhl dokonce toho, že dnes se na jeho projektech podílí i státní správa. Žáci dnes odcházejí z hudební školy s hlavou plnou nápadů a podstatně větší šancí na uplatnění. 

Například Luciano Santos Barreto, kterému se podařilo díky muzice zbavit závislosti na drogách dnes bubnuje společně s Brownem v legendárním seskupení hudebníků a bubeníků Timbalada. Svou budoucnost dnes vidí optimisticky: "Chci se ještě na nějaký čas vrátit do školy, zkusit flétnu a trumpetu a pak si založit vlastní skupinu." Naplňuje tak do slova a do písmene Brownův sen o škole, kde by děti mohly uspokojit svou zvědavost a zároveň tvořily nová, vlastní kouzla a braly životy do svých rukou. 

Pořad: Sedmý světadíl  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace