Svět27. září  2012  

Z opačného břehu: Jan Antonín Baťa

Na Jana Antonína Baťu v Brazílii vzpomínají - Foto: David Koubek

Na Jana Antonína Baťu v Brazílii vzpomínajíFoto: David Koubek

Jedno z nejoblíbenějších rčení Jana Antonína Bati bylo o tom, že pravda vyjde najevo, jako olej na vodu.

Zapsal si je i v roce 1965 a krátce na to pak v brazilské nemocnici zemřel. Netušil, že pravda vyjde najevo až za dlouhých šedesát let. 

Život v neklidné době 

Jan Antonín Baťa se narodil 7. března 1898 v Uherském Hradišti a byl nevlastním bratrem a později také nejbližším spolupracovníkem zakladatele firmy Baťa Tomáše Bati. Po jeho tragické smrti v roce 1932 převzal podle Tomášovy poslední vůle vedení firmy a stal se novým majitelem firmy Baťa a zároveň šéfem celé baťovské světové obchodní organizace. 

Po příchodu nacistů musel Jan Antonín Baťa 13. března 1939 opustit území tehdejšího Československa. Odletěl nejdříve do Británie, později do USA a nakonec do Brazílie, kde žil až do své smrti. 

Bataypora znamená v kombinaci s indiánskými slovy Baťova dobrá voda - Foto: David Koubek

Bataypora znamená v kombinaci s indiánskými slovy Baťova dobrá vodaFoto: David Koubek

Brazilské okouzlení 

A právě cesta do Brazílie, kam ho pozval tehdejší brazilský prezident, byla jedním z důvodů, proč byl Jan Antonín Baťa během 2. světové války zapsán na tzv. černou listinu. 

Od dvou německých podnikatelů, kteří ovšem trvale žili v Brazílii, koupil farmu, na které chtěl rozšířit chov dobytka, a obchodní společnost. Použil k tomu finanční prostředky své firmy. Podle spojenců tak umožnil nepříteli prospěch. Podle historičky Hany Kuslové ovšem za zápisem na černou listinu byly jiné důvody: "Podle mého názoru i podle prostudovaných materiálů to nebylo z důvodů spolupráce s Němci, ale z důvodů hospodářských a konkurenčních. Každopádně po válce jak američtí, tak angličtí představitelé přímo prohlásili, že nebyly nalezeny žádné důkazy o spolupráci zahraničních společnosti firmy Baťa. Samozřejmě zlínská firma Baťa byla přímo na okupovaném území, tudíž byla pod tlakem a pod nadvládou Němců, ale zahraniční společnosti ani Jan Baťa podle důkazů žádné hospodářské nebo politické styky s Němci neměli,” říká Hana Kuslová. 

Městečko Bataypora založili osadníci vyslaní Janem Antonínem Baťou - Foto: David Koubek

Městečko Bataypora založili osadníci vyslaní Janem Antonínem BaťouFoto: David Koubek

Nový život  

Na desítkách tisíc hektarů v Mato Grosso chtěl Jan Antonín Baťa vybudovat dobytkářské farmy ke šlechtění a chovu dobytka. Pro výrobu kůží pro Baťovy obuvnické závody rozeseté po celém světě. "Mohl tehdy všechno, co tady vlastnil, prodat a klidně z těch peněz žít až do konce života, ale to by nebyl on," vzpomíná na dědečka Dolores Baťa Arambašičová, která dodnes žije a podniká v Brazílii. 

Společně s jejím otcem organizoval Jan Antonín Baťa zakládání malých městeček uprostřed pralesů a prodával svou půdu za symbolické částky drobným zemědělcům. Ti založili farmy, chovali dobytek, pěstovali maniok, rýži nebo kukuřici a našli v těchto končinách smysl života. Pocházeli z celého světa, ale zejména z Čech a Moravy. Podle pamětníků to byli optimisticky naladění lidé, a když se jednou Dolores Baťa Arambašičová ptala dnes již zesnulého zemědělce Františka Dobeše, jak to všechno mohli zvládnout, se smíchem jí odpověděl: "Ale cérečko, my jsme v tom pralese byli svobodní, a zároveň to bylo největší dobrodružství našeho života." 

Dlouhý boj za očištění 

Přestože Jan Antonín Baťa pomohl za války desítkám židovských rodin, aby se dostaly včas do zahraničí a přispíval ohromnými finančními částkami na československý odboj, odsoudili ho komunisté, kteří chtěli znárodnit jeho továrnu ve zmanipulovaném procesu v roce 1947 za to, že údajně podporoval nacisty a odmítl se otevřeně připojit k hnutí odboje. Tento rozsudek se rodině Jana Antonína Bati podařilo zvrátit až o šedesát let později. 

Brazilci si tohoto českého emigranta natolik vážili, že ho navrhli na Nobelovu cenu míru. 

Seriál Zápisky z opačného břehu, který připravuje spisovatelka a hispanistka Markéta Pilátová, vysíláme v magazínu Sedmý světadíl. V premiéře každou středu. 

Pořad: Sedmý světadíl  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace