Svět20. září  2012  

Z opačného břehu: Klidné místo v pralese

Brazilský prales, ilustrační foto - Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, Ami Farrow

Brazilský prales, ilustrační fotoFoto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, Ami Farrow

Druhý díl povídkového seriálu Markéty Pilátové nás opět zavede do Brazílie a blíže nás seznámí s tamní větví rodiny Baťa.

V Brazíli našel Jan Antonín Baťa, bratr Tomáše Bati, druhý domov poté, co v roce 1939 opustil předválečné Československo. A jeho potomci žijí v Brazílii dodnes. Jaké ale byly začátky v nové zemi a s čím vším se museli členové slavné obuvnické rodiny vyrovnat? To nastiňuje další díl nového seriálu Zápisky z opačného břehu

Klidné místo v pralese 

Ljubodrag Arambašič seděl v gestapácké cele a krájel si na tenké plátky chleba. Pak ho sušil ve skoupých paprscích slunce, aby zbylo i na horší časy. V ústech mu chyběla spousta zubů, které mu vyrazil německý důstojník pažbou pušky. Jako účastník srbského odboje měl na kahánku. Němci ale hledali jeho bratra Dragoslava, dodavatele obuvi pro partyzánského velitele Draža Mihajloviče. 

Bratr stačil při razii utéct, a tak Němci zatkli pro jistotu alespoň Ljubodraga. Z toho však žádné informace nevymlátili a po několika měsících mučení ho bez udání důvodu propustili. Na nic nečekal, sbalil si pár svršků a vydal se na dlouhý pochod do Itálie a pak do Anglie, kde zůstal a bojoval po boku spojenců. V cele si asi nepředstavoval, že jednou bude mít 2000 hektarů půdy v brazilském pralese. 

Rozlehlé pastviny brazilského státu Mato Grosso do Sul, kde se usadila i Baťova rodina, byly dříve neproniknutelnou divočinou - Foto: David Koubek

Rozlehlé pastviny brazilského státu Mato Grosso do Sul, kde se usadila i Baťova rodina, byly dříve neproniknutelnou divočinouFoto: David Koubek

Muž na svém místě 

Ljubodrag byl vysoký hubený muž s mohutnou bradou, pocházel ze staré ševcovské rodiny a řemeslu se vyučil u svého otce. Boje skončily, ale on nebyl účastníkem odboje komunistického, nýbrž bojoval za svého krále Petra. Návrat domů opět zaváněl budoucí oprátkou. Zamířil tedy přes oceán do Brazílie. 

Tam se o jeho příjezdu dozvěděl od známých také imigrant Jan Antonín Baťa a okamžitě ho zaměstnal, protože v brazilské Batatubě rozjížděl nové závody na výrobu obuvi. Ljubodrag, pohledný mladík zocelený válkou a odbojem, se nebál ani čerta, natož brazilské reality, kde mnohdy jediným dopravním prostředkem v nekonečné zemi byl kůň. 

Srbský partyzán se společně s Baťou vrhl do kolonizace brazilského venkova. Baťa již před válkou zakoupil desítky tisíc hektarů v Mato Grosso, na nichž chtěl vybudovat dobytkářské farmy ke šlechtění a chovu dobytka, určeného na výrobu kůží pro Baťovy obuvnické závody rozeseté po celém světě. Postupně se však jeho zájem obracel naplno k brazilské realitě a došel k názoru, že v této zemi by mohl vybudovat něco podobného, co se mu společně s nevlastním bratrem Tomášem podařilo po první válce v milovaném Zlíně... 

Tolik ukázka z druhého dílu seriálu Zápisky z opačného břehu, který připravuje spisovatelka a hispanistka Markéta Pilátová. Celý tento díl, nazvaný Klidné místo v pralese, si můžete poslechnout v úvodu tohoto článku nebo zde. A dozvíte se v něm mimo jiné, jak si s brazilským venkovem i s brazilskými muži poradila vnučka Jana Antonína Baťi, paní Dolores Baťa Arambašičová. 

 

Z opačného břehu: Klidné místo v pralese (M. Pilátová)

Vložit na svůj web

A osudům brazilské větvě Baťovy rodiny se bude věnovat i příští díl Zápisků z opačného břehu. Markéta Pilátová se v něm zaměří na Jana Antonína Baťu a jeho boj proti odsouzení za to, že se veřejně nepřihlásil k československému odboji. Zápisky z opačného břehu vysíláme v magazínu Sedmý světadíl, v premiéře každou středu dopoledne. 

Autor:  Markéta Pilátová, Lucie  Christovová
Pořad: Sedmý světadíl  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace