Firma Mattel začne prodávat 3D tiskárnu vhodnou pro tisk hraček

3D tiskárna ThingMaker firmy Mattel - Foto:  Mattel

3D tiskárna ThingMaker firmy MattelFoto:  Mattel

Tiskárna se jmenuje ThingMaker. Tímto názvem firma volně navazuje na svůj stejnojmenný systém výroby hraček ze šedesátých let, který však spočíval v odlévání plastových předmětů pomocí sady instantních forem.

ThingMaker nové generace se začne prodávat v polovině října tohoto roku a bude stát 300 dolarů. Původní ThingMaker byl uveden na trh v roce 1963 a byl vlastně sadou různých forem pro odlévání malých předmětů z termoplastické hmoty zvané Plastigoop. Tato hmota měla různé zabarvení a po zahřátí na teplotu asi 200 stupňů Celsia (v troubě nebo na plotně) se dala nalít do forem ve tvaru brouků či jiného hmyzu, květin, různě stylizovaných lidských figurek, draků nebo příšer. 

Nejznámější sadou forem pro systém ThingMaker byli v tomto případě asi Creepy Crawlers - Strašidelní brouci. Po ochlazení materiálu získaly dotyčné předměty pružnost, takže působily dojmem, jako kdyby byly vyrobeny z gumy. Existovala i jedlá forma tohoto materiálu, s názvem Gobble De-goop. Tomu odpovídala příslušná sada předmětů s názvem Incredible Edibles. 

Současná trojrozměrná tiskárna ThingMaker je samozřejmě daleko vyspělejším a univerzálnějším nástrojem pro výrobu předmětů z termoplastu (termopolymeru PLA). Potřebný materiál je k tiskárně dodáván ve formě různobarevných cívek s namotaným plastovým vláknem, které lze připojit k (posléze pracující a rozžhavené) tiskové hlavě tiskárny.  

Tiskárna pracuje na základě datových souborů, které si může dětský uživatel stáhnout z internetu (momentálně existují soubory k tisku figurek lidských postav, dinosaurů, samurajů, prstenů, náhrdelníků nebo rozličných koster) nebo vyrobit či upravit pomocí i pro děti snadno ovladatelné aplikace Design App, založené na programu Spark od firmy Autodesk. 

Aplikace nyní existuje ve verzích pro operační systémy Android a iOS. Uživatel si tak například může vyrobit jednotlivé součástky většího předmětu, figurky či stroje, které pak může dát dohromady pomocí kloubových spojů. Výchozími daty pro tisk předmětu může být také série snímků reálné předlohy, pořízených z mnoha různých úhlů. 

Program Design App je však natolik univerzální, že k vytištění s jeho pomocí vytvořených souborů je možné využít i jiné 3D tiskárny. Hned po generování souboru nám program řekne, kolik materiálu bude potřeba a jak dlouho bude trvat vytvoření příslušných součástek na 3D tiskárně (typicky několik hodin). 

S tiskárnou nebo samostatně bude pravděpodobně firma dodávat jak tvrdší tak i měkčí plasty rozličných barev, textur a různých optických vlastností. Tiskárna bude mít kvůli bezpečnosti zatahovatelnou tiskovou hlavu, která se stáhne, pokud zrovna nebude vyrábět předměty za zavřenými dvířky. Bude určena pro děti starší 13 let. 

Zdroje: Futurism, Tom´s Guide, Your Daily Dish, iPhone Hacks, USA Today, Time, The Verge, Hello Giggles, Youtube 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2016       rubrika: Technika

  Revoluce v mazání motorů

  Speciální povrchová úprava vyvinutá americko-izraelským týmem dodává povrchu kovů desetkrát nižší tření.

   
 • 8. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Elektromobily a autonomní auta v Číně

  Čínu jsme byli zvyklí až donedávna považovat za zemi plnou zastaralých technologií a za producenta výrobků pochybné kvality. Nicméně dnes už je Čína zřetelně jinde a v některých oblastech začíná dokonce udávat tón či...

   
 • 5. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Rekordní kanadská nanovlajka

  Kanadští vědci se zapsali do Guinessovy knihy rekordů velmi netradičním způsobem. Pracovníci Ústavu pro kvantové výpočty (Institute for Quantum Computing, IQC), sídlícího na Univerzitě ve Waterloo, totiž Kanadě připravili...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace