Internet bude zřejmě letos symbolicky odstřižen od vlivu americké vlády

V letech 2013 až 2014 také řada zemí projevila nedůvěru ke stávajícím poměrům ohledně organizační i technické kontroly internetu - Foto: CC0 Public domain

V letech 2013 až 2014 také řada zemí projevila nedůvěru ke stávajícím poměrům ohledně organizační i technické kontroly internetuFoto: CC0 Public domain

Agentuře AFP to sdělil současný šéf organizace ICANN Fadi Chehadé. Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN), které od roku 1998 mj. spravuje systém doménových jmen a IP adres na internetu, je zatím stále pod vlivem americké vlády a doposud bylo kontrolováno americkým ministerstvem obchodu, jmenovitě jeho úřadem National Telecommunications and Information Administration (NTIA).

Již v březnu roku 2014 vznikl plán, jak převést kontrolu nad ICANN ze sféry americké vlády pod mezinárodní dohled, do něhož by se měl kromě vlád států zapojit i soukromý sektor. Nemělo by však zde jít o výhradní roli určitého státu nebo určité mezinárodní (mezivládní) organizace. Americká vláda byla k tomuto kroku donucena mezinárodní veřejností poté, co dokumenty někdejšího technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena ukázaly, že americká tajná agentura NSA sledovala velkou část internetového provozu. 

V letech 2013 až 2014 také řada zemí projevila nedůvěru ke stávajícím poměrům ohledně organizační i technické kontroly internetu. Například Brazílie tehdy vyjádřila vůli vybudovat vlastní na USA nezávislou národní infrastrukturu pro zabezpečení internetu a Francie zase vyhlásila, že nedůvěřuje správě doménových jmen, kterou provozuje sdružení ICANN. Tradičními kritiky sdružení ICANN jsou také Rusko a Čína, ale snahu internacionalizovat kontrolu internetu vyjádřily i Evropská komise a velké firmy jako Google, Yahoo a AT&T. 

Původně měl být tento převod kontroly nad internetem uskutečněn k 30. září 2015, avšak různé průtahy odložily faktickou účinnost tohoto rozhodnutí až na letošní rok. Je také paradoxní, ale nikoliv překvapivé, že plán pro přechod správy internetu v současné době ještě řídí samo sdružení ICANN, spolu s americkou vládou. 

Šéf ICANN Fadi Chehadé řekl, že plán převodu kontroly nad internetem bude americké vládě zaslán v únoru tohoto roku. K jeho realizaci by pak mělo dojít k 30. září 2016, pokud bude americká vláda se vším souhlasit, tedy s ročním zpožděním oproti původnímu plánu. V březnu 2016 by měl Chehadé z funkce šéfa odejít. I nadále by sdružení ICANN mělo kontrolovat základní technické a správní funkce kontroly internetu, v čele s 16-tičlennou řídící radou. Ta by už ovšem neměla být pod přímým vlivem americké vlády. 

Zdroje: Phys.Org 1, Phys.Org 2, ICANN 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Na kometě objeven základ života!

Je ve vesmíru život? Možná ano. Přinejmenším jeden ze základních stavebních kamenů života tam je. Aminokyselinu...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Portrét sondy Philae na kometě a kriticky ohrožená gorila východní

Speleologové a nová jeskyně v Moravském krasu, ochrana obojživelníků proti smrtící nákaze a posvátná...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace