Projekt Natick - datová centra pod hladinou moře

Microsoft: Project Natick - Foto:  Microsoft

Microsoft: Project NatickFoto:  Microsoft

S touto zdánlivě bizarní myšlenkou, tedy s projektem ponořit servery a datová úložiště na mořské dno, přichází nyní firma Microsoft.

Jakákoliv voda, zejména slaná, neprospívá elektronice. Přesto firma Microsoft začíná v rámci svého projektu Natick testovat provoz datových center pod mořskou hladinou. V minulém roce dokonce jedno její podmořské datové centrum o výpočetní síle zhruba 300 desktopových PC pracovalo necelé 4 měsíce na dně Tichého oceánu. 

Konkrétně šlo o jedno místo zhruba 1 kilometr vzdálené od pobřeží Kalifornie, v hloubce asi deseti metrů. Výpočetní technika byla samozřejmě hermeticky uzavřena, jmenovitě ve speciálním ocelovém válci o průměru asi dva a půl metru. Povrch válce byl přitom pokryt nejrůznějšími senzory měřícími tlak, vlhkost, teplotu, pohyb a další fyzikální veličiny. 

V další fázi chce Microsoft pod vodu ponořit válec třikrát až čtyřikrát objemnější, který bude obsahovat elektroniku s asi dvacetkrát větší výpočetní silou. K tomuto kroku by mělo dojít v průběhu příštího roku. Co k tomuto řešení resp. úsilí firmu Microsoft vede? 

Je to kombinace hned několika důvodů, která podle Microsoftu povede ke zvýšení efektivnosti provozu datových a cloudových center a ke snížení příslušných provozních nákladů. Datová centra pod mořem především není nutno téměř chladit. Prakticky veškeré chlazení obstarává okolní mořská voda. 

Elektrickou energii pro datová centra budou moci dodávat mořské přílivové elektrárny nebo podvodní vlnové generátory. V neposlední řadě bude umístění datových center pod vodou, samozřejmě nedaleko od břehu, výhodné z toho důvodu, že 50 procent světové populace se nachází ve vzdálenosti do 200 kilometrů od moře. Blízkost datových center ke koncovým uživatelům bude mít pozitivní vliv na menší zpoždění datové komunikace - sníží se příslušná tzv. latence. 

V tomto smyslu bude leckdy jednodušší najít vhodné místo pro servery, blízké uživatelům, spíše pod vodou než podobné místo na souši. Microsoft také předpokládá, že datové centrum, jehož vybudování by na souši trvalo dva roky, lze pod vodou vybudovat již za 3 měsíce. 

Jakmile bude datacentrum ponořeno pod hladinu, bude moci bez lidské obsluhy pracovat nepřetržitě po dobu asi 5 let. Pak dojde k jeho vytažení a výměně hardwaru uvnitř. Celkovou dobu životnosti podmořského datacentra odhaduje Microsoft asi na 20 let.  

Zdroje: Project Natick, Microsoft, Futurism, TheNextWeb, Gizmodo, Popular Science, ExtremeTech, New York Times 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2016       rubrika: Technika

  Revoluce v mazání motorů

  Speciální povrchová úprava vyvinutá americko-izraelským týmem dodává povrchu kovů desetkrát nižší tření.

   
 • 8. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Elektromobily a autonomní auta v Číně

  Čínu jsme byli zvyklí až donedávna považovat za zemi plnou zastaralých technologií a za producenta výrobků pochybné kvality. Nicméně dnes už je Čína zřetelně jinde a v některých oblastech začíná dokonce udávat tón či...

   
 • 5. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Rekordní kanadská nanovlajka

  Kanadští vědci se zapsali do Guinessovy knihy rekordů velmi netradičním způsobem. Pracovníci Ústavu pro kvantové výpočty (Institute for Quantum Computing, IQC), sídlícího na Univerzitě ve Waterloo, totiž Kanadě připravili...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace