První (téměř) kompletně robotická farma na světě

Objem předpokládané produkce je pro začátek odhadován na zhruba 30.000 hlávek salátu denně - Foto: Leon Brooks, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Objem předpokládané produkce je pro začátek odhadován na zhruba 30.000 hlávek salátu denněFoto: Leon Brooks, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Japonská firma Spread otevřela první zemědělskou farmu na světě, kterou budou obsluhovat téměř výhradně automatické systémy a roboty - The Vegetable Factory. Její náplní bude hydroponické pěstování hlávkového salátu v dokonale čistém a řízeném prostředí.

Farma je umístěna v uzavřené čtyřpatrové budově - v hale o ploše základny 4400 metrů čtverečních a nachází se v městě Kameoka, v prefektuře Kjóto. V hale bude zajištěno stálé umělé osvětlení pomocí LED světelných zdrojů, dále zde budou zajištěny vysoký stupeň čistoty, řízená teplota, vlhkost a úroveň oxidu uhličitého v atmosféře. 

Lidská asistence zde bude nutná pouze při vysazování sazenic salátu. Všechny další činnosti včetně zavlažování a sklízení hlávek budou vykonávat průmyslové roboty s manipulátory a běžícími pásy. 98 procent použité vody bude navíc recyklováno a odpadá zde i většina obvyklého odpadu. 

Pokud jde o vysazování sazenic, i na to v současné době firma vyvíjí speciální stroj, ale i potom bude zřejmě v této fázi nutná přítomnost lidského oka, které by zkontrolovalo, zda se sazenice ujala a správně vyrašila. K tomu, aby i tento krok byly schopny vykonávat automatické systémy, bude třeba na míru této farmářské činnosti rozvinout systémy vizuální identifikace, senzorové kontroly a umělé inteligence. 

Vlastní pěstitelská činnost zde bude zahájena kolem poloviny roku 2017. Objem předpokládané produkce je pro začátek odhadován na zhruba 30.000 hlávek salátu denně. Firma ale chce během pěti let zvýšit toto číslo až na půl milionu hlávek salátu denně. Pro srovnání, firma Spread dnes produkuje v sousedním podobném ale nerobotizovaném provozu asi 7.7 milionu hlávek salátu ročně (21.000 hlávek denně). 

Hlávky salátu budou pěstovány v policích, které budou umístěny v mnoha patrech nad sebou od podlahy až ke stropu. Jde o interiérový systém pěstování rostlin, který se jmenuje “vertikální farmaření”, který je sám o sobě velmi efektivní a nezávislý na výkyvech počasí. Nasazení robotů navíc přinese podstatné úspory v řádu desítek procent, pokud se týká financí i energie. 

Jde také o velmi strategicky zdůvodněný tah v zemi, kde se stále zmenšuje počet pracovníků v produktivním věku. Podle vyjádření firmy zde budou saláty pěstovány bez použití pesticidů (v hale nebude žádný hmyz) a budou obsahovat více beta karotenu než běžně pěstované saláty. 

Zdroje: Spread, Phys.Org, Futurism, Mysterious Universe, Popular Science 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2016       rubrika: Technika

  Revoluce v mazání motorů

  Speciální povrchová úprava vyvinutá americko-izraelským týmem dodává povrchu kovů desetkrát nižší tření.

   
 • 8. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Elektromobily a autonomní auta v Číně

  Čínu jsme byli zvyklí až donedávna považovat za zemi plnou zastaralých technologií a za producenta výrobků pochybné kvality. Nicméně dnes už je Čína zřetelně jinde a v některých oblastech začíná dokonce udávat tón či...

   
 • 5. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Rekordní kanadská nanovlajka

  Kanadští vědci se zapsali do Guinessovy knihy rekordů velmi netradičním způsobem. Pracovníci Ústavu pro kvantové výpočty (Institute for Quantum Computing, IQC), sídlícího na Univerzitě ve Waterloo, totiž Kanadě připravili...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace