Teslasuit - hmatový oblek pro virtuální realitu

Teslasuit - Foto:  Tesla Studios

TeslasuitFoto:  Tesla Studios

Britská firma Tesla Studios vyvinula progresivní oblek z omyvatelného neoprenu, který umožňuje hráčům i uživatelům jiných programů na bázi virtuální reality pociťovat na většině těla simulované hmatové vjemy, spojené s akcemi ve virtuálním prostředí.

Firma nabízí oblek Teslasuit ve dvou základních variantách, jako základní (Pioneer) nebo pokročilou (Prodigy) kombinézu, navíc také jako samotné sako nebo jen kalhoty. K obleku jsou také dodávány originální brýle virtuální reality, avšak oblek je kompatibilní i s VR brýlemi od jiných výrobců. 

Funkce obleků je založena na principu elektrosvalové stimulace EMS (Electro Muscular Stimulation), přenášené pomocí proudu o frekvencích 1-500 Hertzů. To umožňuje jejich nositelům díky vestavěným stimulačním prvkům pociťovat například vanutí větru, tlumené nárazy kulek, dotyky nebo objetí druhého člověka. 

Komunikace obleku s externím hardwarem, kde je spuštěn příslušný program virtuální reality, probíhá přes spojení Bluetooth. Příslušný komunikační modul je umístěn na opasku (T-belt), jehož součástí je i malý nositelný počítač se 4-jádrovým procesorem o frekvenci 1 GHz a s vnitřní pamětí pro programy a uživatelská nastavení. Opasek dále obsahuje baterii. 

Na nositelném počítači běží speciální operační systém TeslaOS. Kromě modulů pro ovládání hmatových vjemů a teploty je k němu možno dodat také modul pro zachycování pohybu různých částí těla (motion capture - Mocap). Oblek tedy může hmatové/dotykové vjemy nejen zachycovat ale někdy také produkovat a vysílat směrem k ostatním hráčům. Oblek sám o sobě nepokrývá hlavu, chodidla ani ruce a prsty, firma však slibuje pozdější možnost dokoupení hmatových rukavic (T-gloves). 

Elektrosvalová stimulace uvnitř obleku probíhá u varianty Pioneer v rámci 16 kanálů, varianta Prodigy má kanálů 52 a navíc ještě 2 další prvky pro řízení vnitřního klimatu (Climate Control), které mění kontaktní teplotu. Ovládání teploty je však velmi energeticky náročné, což limituje dobu používání obleku z několika desítek hodin na pouhé 2 hodiny. 

Samostatné kalhoty resp. samotné sako stojí 750 resp. 800 liber, celý oblek 1200 (varianta Pioneer) resp. 1800 liber (varianta Prodigy). Firma k obleku také nabízí nástroje pro vývoj software a navíc jednu akční hmatovou hru kterou je paintball ve virtuální realitě (VR Digital Paintball Game). Rovněž je přibalena aplikace pro hmatovou komunikaci a virtuální setkávání (Tactile T-Messenger / Virtual Meetings App).  

Zdroje: Tesla Studios, Futurism, Road to VR, Teslasuit, Kickstarter, Youtube 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2016       rubrika: Technika

  Revoluce v mazání motorů

  Speciální povrchová úprava vyvinutá americko-izraelským týmem dodává povrchu kovů desetkrát nižší tření.

   
 • 8. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Elektromobily a autonomní auta v Číně

  Čínu jsme byli zvyklí až donedávna považovat za zemi plnou zastaralých technologií a za producenta výrobků pochybné kvality. Nicméně dnes už je Čína zřetelně jinde a v některých oblastech začíná dokonce udávat tón či...

   
 • 5. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Rekordní kanadská nanovlajka

  Kanadští vědci se zapsali do Guinessovy knihy rekordů velmi netradičním způsobem. Pracovníci Ústavu pro kvantové výpočty (Institute for Quantum Computing, IQC), sídlícího na Univerzitě ve Waterloo, totiž Kanadě připravili...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace