Technika10. září  2014 v 16:00  

Vzniknou celoplanetární databáze všech lidských znalostí o světě

Internet - ilustrační foto - Foto:  Giuseppe1999, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Internet - ilustrační fotoFoto:  Giuseppe1999, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Významnou gigantickou databázi znalostí připravuje firma Google. Vznikají také projekty obsáhlých online zdrojů informací a dovedností, ze kterých budou moci čerpat roboti.

Cílem firmy Google je dostat do jednoho obrovského znalostního systému souhrn všech lidských vědomostí a fakt o světě či historii. Pak by mohli lidé z celého světa z tohoto systému efektivně čerpat informace. Odborníci také pracují na tom, aby mohly softwarové roboty zmíněný souhrn znalostí automaticky doplňovat ze všech dostupných zdrojů. Chystaná univerzální databáze firmy Google dostala název Trezor znalostí (Knowledge Vault)

Základní otázkou je, jak původní útržkovitá data zabudovat do nějakého účelného uspořádání, které bude zahrnovat rozmanité souvislosti mezi fakty a také jejich významy v různém kontextu. Tato struktura by měla být čitelná nejen pro lidské uživatele, ale také přístupná pro další strojové zpracování, například pro hluboké společenské, statistické nebo historické analýzy. V případě, že bude znalostní databáze pracovat jak má, nebudeme se už muset za informacemi pracně pídit po různých stránkách webu. Patřičnou vyhledávací syntézu či kontextovou analýzu za nás udělá databáze. Odpovědi nám pak poskytnou automatické softwarové nástroje, někdy zvané softwarové agenty nebo osobní informační asistenti. Jednoduchým softwarovým agentem tohoto typu je třeba aplikace Siri, kterou známe z prostředí chytrých telefonů. 

Místo hledání na webu se svého softwarového agenta prostě na cokoliv zeptáme v přirozeném jazyce, běžnými větami, a on nám zjistí odpovědi a souvislosti, uložené v databázi. Lze si také snadno představit aplikaci podobné znalostní superdatabáze na naše nejbližší geografické okolí. Půjde tak vlastně o typ rozšířené reality, kdy k určitým objektům dostaneme rozšiřující data. Budeme pak znát spoustu informací o objektech, firmách či lidech v našem okolí. Rovněž bude možné předpovídat budoucí trendy vývoje v řadě tematických oblastí a také některé budoucí události. 

Americký univerzitní projekt RoboBrain - Foto:  RoboBrain Project

Obří databáze Knowledge Vault staví na současné mnohem menší databázi Googlu, která se jmenuje Knowledge Graph. Tu dnes různými útržky informací zásobují lidé, přičemž databáze dosud obsahuje asi 1 miliardu a 600 milionů zkatalogizovaných fakt. Zhruba 300 milionů z nich je považováno díky křížovému odkazování za prakticky ověřené a tedy za důvěryhodné. Knowledge Graph umožňuje již dnes zadávat do vyhledávacího políčka Googlu jednoduché dotazy a relace. Google ovšem nedisponuje pouze veřejnými daty. Proto může, přinejmenším teoreticky, hledat korelace a vzájemná propojení také mezi daty soukromými. 

Google není sám, kdo chce vyvinout podobnou databázi. Obrovské znalostní báze či nástroje na získávání kontextově uspořádaných informací vyvíjejí i další softwaroví giganti, Facebook, Amazon, Microsoft, IBM nebo čínská vyhledávací firma Baidu. 

Podobné centrální znalostní databáze se však nyní vyvíjejí také speciálně “na míru” pro různé robotické nástroje. Za všechny jmenujme evropský projekt RoboEarth nebo čerstvý americký univerzitní projekt RoboBrain, jehož úkolem je podobně jako u výše popsané univerzální databáze Googlu soustředit veškerý objem znalostí, důležitých pro učení robotů. Půjde zejména o různé manuály, popisy objektů, postupy, algoritmy, videa, obrázky, diagramy nebo dokumenty, umístěné na Internetu. 

Zdroje: Phys.Org, TechCrunch, Wired, Popular Science, Discovery News, New Scientist, 33rd square, CONtejner, Robo Brain 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2016       rubrika: Technika

  Revoluce v mazání motorů

  Speciální povrchová úprava vyvinutá americko-izraelským týmem dodává povrchu kovů desetkrát nižší tření.

   
 • 8. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Elektromobily a autonomní auta v Číně

  Čínu jsme byli zvyklí až donedávna považovat za zemi plnou zastaralých technologií a za producenta výrobků pochybné kvality. Nicméně dnes už je Čína zřetelně jinde a v některých oblastech začíná dokonce udávat tón či...

   
 • 5. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Rekordní kanadská nanovlajka

  Kanadští vědci se zapsali do Guinessovy knihy rekordů velmi netradičním způsobem. Pracovníci Ústavu pro kvantové výpočty (Institute for Quantum Computing, IQC), sídlícího na Univerzitě ve Waterloo, totiž Kanadě připravili...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace