Železnice z Číny do Ameriky

Čínský rychlovlak - Foto: Robert Mikoláš

Čínský rychlovlakFoto: Robert Mikoláš

V Rusku nedávno vznikl až utopický projekt superdálnice, která by měla spojit Sibiř, Aljašku, Kanadu a další přilehlé oblasti. Před dvěma lety také ovšem vznikl v Číně neméně ambiciozní projekt mezikontinentální superželeznice dlouhé 13 tisíc kilometrů, která by měla propojit Čínu, Východní Sibiř, Aljašku, Kanadu a USA.

Čína je již řadu let světovou velmocí v oblasti vysokorychlostních a dálkových železnic. Podle údajů z ledna tohoto roku má nyní Čína nejdelší síť vysokorychlostních tratí na světě, s celkovou délkou 19 tisíc kilometrů. 

Není proto divu, že již řadu let Čína pomýšlí i na vybudování ještě delších železnic, vedoucích do jiných částí Země, které by spojily Čínu s jinými kontinenty. Jedna starší myšlenka spočívá v železničním propojení Číny s Evropou (přes Moskvu, kde se setkají dvě železniční linie, vedoucí z Číny alternativně přes Východní Sibiř nebo Kazachstán, nebo přes Střední a Přední Asii, Turecko a Balkán). 

Konečným cílem těchto železnic by byly Německo resp. Londýn. Nyní se objevila také koncepce propojení čínské železniční sítě se severoamerickým kontinentem. Další železniční linie by měla vést z Jihozápadní Číny směrem do Jihovýchodní Asie a končit až v Singapuru. 

Součástí sibiřsko-americké superželeznice by měl být také 200 kilometrů dlouhý podmořský tunel, nacházející se pod hladinou moře v Beringově úžině, dělící Asii a Ameriku. 

Tento podmořský tunel bude samozřejmě po inženýrské i finanční stránce nejnáročnější částí projektu. Jeho délka bude asi 5x větší než délka tunelu, nacházejícího se pod kanálem La Manche. Při rychlosti kolem 350 kilometrů za hodinu by měl výlet ze Severovýchodní Číny do Spojených států trvat asi 2 kalendářní dny. 

Jednou z hlavních postav tohoto projektu je Wang Mengshu, železniční expert Čínské akademie pro inženýrství, který existenci zmíněného projektu oznámil veřejnosti v roce 2014, prostřednictvím listu Beijing Times. Podle něj také nyní probíhají zásadní diskuse o projektu, mj. s ruskými experty, kteří o podobném projektu mezi sebou jednali také mnoho let (veřejně od roku 2011). 

Kámenem úrazu bude ale samozřejmě finanční stránka projektu, zejména otázka finanční návratnosti podmořského tunelu pod Beringovou úžinou. 

Zdroje: Sijutech, Inhabitat, Gizmodo, Guardian, Wang Menshu 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2016       rubrika: Technika

  Revoluce v mazání motorů

  Speciální povrchová úprava vyvinutá americko-izraelským týmem dodává povrchu kovů desetkrát nižší tření.

   
 • 8. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Elektromobily a autonomní auta v Číně

  Čínu jsme byli zvyklí až donedávna považovat za zemi plnou zastaralých technologií a za producenta výrobků pochybné kvality. Nicméně dnes už je Čína zřetelně jinde a v některých oblastech začíná dokonce udávat tón či...

   
 • 5. října  2016     Video  rubrika: Technika

  Rekordní kanadská nanovlajka

  Kanadští vědci se zapsali do Guinessovy knihy rekordů velmi netradičním způsobem. Pracovníci Ústavu pro kvantové výpočty (Institute for Quantum Computing, IQC), sídlícího na Univerzitě ve Waterloo, totiž Kanadě připravili...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace