Stáhněte si softwarového vědce

Analýza experimentálně nasbíraných dat pomocí programu Eureqa - Foto: Cornell Computational Synthesis Laboratory

Analýza experimentálně nasbíraných dat pomocí programu EureqaFoto: Cornell Computational Synthesis Laboratory

Program Eureqa z hrubých přístrojových dat zjistí, kterými rovnicemi se pravděpodobně řídí různé pozorované jevy. Během hodin vyřešil problémy, nad kterými Newton strávil léta. Velmi samostatný expertní systém je ke stažení zdarma na webu Cornellovy univerzity.

Vědci vyvozují z dat pozorovaných v přírodě či v laboratoři zákony, kterými se pozorované jevy řídí. Dosud téměř veškerou práci v oblasti analýzy a interpretace vědeckých dat dělal člověk a počítačové programy spíš pouze asistovaly, usnadňovaly vědcům rutinní práci. Nyní se ale objevil program Eureqa

Je to skutečně robustní program, přesněji expertní systém. V dubnu minulého roku ho vědci "nakrmili" daty o pohybu dvojitého kyvadla. Program z nich dokázal odvodit druhý Newtonův pohybový zákon, tedy zákon síly, a také zákon o zachování hybnosti. Je zajímavé, že algoritmy programu původně pocházejí ze softwaru pro samoopravující se roboty. 

Eureqa pracuje tak, že postupně zkouší všechny možné druhy funkčních závislostí a vyřazuje z nich ty, které s danými experimentálními údaji nejvíce nesouhlasí. U funkčních závislostí, které s experimentálními údaji souvisí, různě mění parametry, až nakonec dospěje k optimálnímu řešení. Samozřejmě program musí mít v databázi k dispozici co největší počet různých zákonů a funkcí, aby si z nich mohl vybírat. Pokud nastane situace, kdy je nedostatek dat pro jakoukoliv další smysluplnou analýzu daného jevu, Eureqa navrhne experimenty, které pomohou potřebná data doplnit. 

V případě zákonů klasické mechaniky, které Isaac Newton odvozoval během několika let, uspěl program Eureqa během několika hodin. Vědci nyní zkoušejí nasadit "softwarového vědce" na úlohy z oblasti biochemie a molekulární a buněčné biologie. To je samozřejmě problematika neporovnatelně složitější. Eureqa může být velmi efektivní v oblasti různých nelineárních vztahů, protože zkoumá prostor řešení pomocí změn mnoha veličin najednou. 

Řešení Eureqy ale někdy dává rovnice příliš složité či nejasné, které lidé nejsou schopni uchopit. Rovnice např. obsahují neznámé parametry či veličiny. S tímto problémem softwarového vědce si budou muset vývojáři ještě poradit. 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Bez sestřičky RNA by DNA byla k ničemu

Jasná právní pravidla stanoví, za jakých okolností můžeme zdědit třeba dům po babičce. Přesná pravidla,...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace