„Ropa“ z plastů doma

Plastové láhve, ilustrační obrázek - Foto:  Digital vision

Plastové láhve, ilustrační obrázekFoto:  Digital vision

Plastové odpadky se ještě doma mohou proměnit v palivo pro domácí kotel.

Výroba plastů z přírodní ropy a z ropných derivátů je celosvětově zavedeným postupem. Co ale budeme dělat s plastovým odpadem, když výrobky – plastové tašky a obaly – už dosloužily? Japonská firma Blest navrhla technologii, která umožňuje nepotřebné plasty přeměnit zpět v ropě podobné palivo; tato proměna je možná dokonce i v domácích podmínkách. 

Tato technologie umožňuje zpětně recyklovat výrobky z polypropylenu, polyetylénu a polystyrénu. Ve speciálním konvertoru se tyto materiály zahřejí na vysoké teploty, takzvaně depolymerizují a promění se v páry. Ty se pak vedou systémem trubek a vodních komor, až se zkondenzují v jakousi směs podobnou surové ropě. Tato směs pak může sloužit např. jako palivo pro domácí vytápění. Technologie firmy Blest není zcela prvním postupem tohoto typu, už se např. testuje továrna nedaleko Washingtonu, která funguje na podobném principu. Je to ale určitě první technologie, kterou je možné provozovat v malém, v běžných domácnostech doslova na stole. 

Konverzní stroj vynálezce Akinoriho Ita, který je pro ni určen, stojí ve své minimální stolní variantě asi 10 000 dolarů a je schopen z asi 1 kg plastů při spotřebě jedné kilowatthodiny vyrobit téměř litr „ropy“. Výsledné ropě podobné palivo se dá přímo využít buď v generátorech, nebo dále rafinovat v dalších přístrojích až do formy benzinu a dalších ušlechtilých látek. Technologie ale vzhledem k ceně konvertoru zatím není pro každého. Podstatným kladem procesu je mimo jiné i to, že spálením vyprodukované ropy vznikne asi 5x méně oxidu uhličitého, než kdyby se spalovaly původní plasty. 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Nula-jednička  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace