Chytré telefony jako seismometry

Smartphone, ilustrační foto - Foto: Khalil Baalbaki

Smartphone, ilustrační fotoFoto: Khalil Baalbaki

Běžné elektronické přístroje v sobě mají stále víc různých fyzikálních senzorů. Ty je možné někdy využít i zcela jiným způsobem, než pro jaký byly do zařízení původně integrovány. Tím dostáváme vítanou “přidanou hodnotu”, kterou jinak zastávají drahé a specializované vědecké přístroje.

V současnosti má téměř každý chytrý telefon systém akcelerometrů, které zajišťují automatické překlápění obrazu na displeji i další interaktivní prvky v aplikacích a hrách. Některé telefony mají kvůli orientaci v prostoru dokonce i setrvačník - gyroskop, časté jsou přijímače GPS signálu. 

Akcelerometry mohou zachytit jemné chvění a otřesy půdy v dané lokalitě. Díky jejich zapojení do spolupracující sítě jsou odborníci v principu schopni poměrně brzy odhalit a zmapovat nástup zemětřesení páté magnitudy a silnějších. Akcelerometry v blízké budoucnosti budou ještě citlivější a proto budou schopny varovat před ještě slabšími otřesy půdy. 

V Seismologické laboratoři na Univerzitě v kalifornském Berkeley vyvíjejí softwarovou aplikaci, která zpracuje seismický signál registrovaný akcelerometry a pošle ho přes mobilní síť ke zpracování na centrální server. V oblastech, kde je častý výskyt zemětřesení, má včasné varování význam nejen pro jednotlivce, ale také pro celou průmyslovou a dopravní infrastrukturu, která se díky tomu může včas zastavit nebo přejít na nouzový režim. Akcelerometr může zachytit už slabší podélné zemětřesné takzvané P-vlny, které jsou rychlejší než příčné S-vlny, ale jsou mnohem méně ničivé. Celá oblast se tak může na příchod ničivých vln lépe připravit. Zásadním vlastností aplikace je oddělení seismických otřesů od ostatních náhodných pohybů telefonu. 

Pro tým z Univerzity v Berkeley je otázka zemětřesení velmi ožehavá, protože jeden z tektonických zlomů probíhá přímo pod jejich univerzitním kampusem. Na Kalifornském technologickém institutu se zase zabývají využitím akcelerometrů v noteboocích a herních konzolích. 

Zdroj: PhysOrg, GPS proti tsunami, Berkeley Seismological Laboratory 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Nula-jednička  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: Pořad jsme vysílali do 28. února 2013.  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Měňavky se dokáží proměnit ve slimáka

Jsi hloupý jako měňavka, říká jedno španělské úsloví. Ve skutečnosti jsou ale měňavky neboli améby velmi...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace