Technologie30. července  2014 v 16:00  

Fyzikové dokázali zesílit a na dálku přenést kvantově zapletené signály

Snímek optického vlákna - Foto: Michel Tronchetti

Snímek optického vláknaFoto: Michel Tronchetti

Na tomto úkolu spolupracovali ruský fyzik Sergej Filippov a jeho slovenský kolega Mario Ziman, který pracuje střídavě v Bratislavě a Brně.

Dotyčné kvantové zapletení se týkalo fotonů, tedy jimi přenášených optických signálů. Kvantové zapletení částic se projevuje tehdy, když jsme jejich měřením doposud neurčili jejich stavy, a za podmínky, že byly částice na začátku experimentu pohromadě a jejich parametry spolu nějak vzájemně fyzikálně (silově) souvisely. Následkem toho jsou tyto elementární částice, jmenovitě jejich obecné kvantové stavy i nadále tzv. vzájemně kvantově zapleteny. I posléze vzdálené elementární částice jsou tak spojeny neviditelným poutem, chovají se i nadále jako jeden propojený kvantový systém. Stanovením parametrů jedné částice pak zároveň zjistíme parametry částice druhé. 

Těžší už je ovšem s kvantově zapletenou dvojicí částic pracovat dále a provádět s ní reálné fyzikální operace. Například signál s těmito částicemi zesilovat nebo tyto částice přenášet na velkou vzdálenost v prostoru, aby vlastnost zapletení zůstala neporušena. Pokud se kvantově zapletené fotony paralelně odvysílají před dvě optická vlákna na vzdálenost několika kilometrů, jejich kvantové zapletení většinou zmizí vlivem vnějšího rušení (interference). 

Kvantové zapletení hraje také klíčovou roli v zabezpečené kvantové komunikaci, v oblasti kvantových počítačů a oblasti kvantové teleportace částic. Pokud chceme v budoucnosti provozovat podobné kvantové komunikační sítě a kvantové počítače, problém stability kvantového zapletení vůči manipulacím se signály je klíčový. 

Filippov a Ziman dosáhli úspěchu zvolením speciálního tvaru vlnových funkcí neboli vlnových balíků částic. Vlnové funkce neměly při svém rozložení v prostoru jinak obvyklý tvar Gaussovy křivky, naopak volba vlnových funkcí negaussovského typu značně prodloužila životnost a stabilitu kvantového zapletení dotyčných fotonů a zvýšila šanci, že do cílové stanice v optické síti dorazí mnoho kvantově zapletených dvojic fotonů. Nicméně ani v tomto případě nelze poslat kvantově zapletený pár optických signálů na neomezenou vzdálenost, třeba kvůli jejich absorpci v materiálu. 

Zdroje: Phys.Org, MIPT (Moscow Institute of Physics and Technology), Photonics Online, Physical Review A 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Buráky mohou hostit nejrakovinotvornější látku u nás

Také máte rádi buráky? Nejste sami. V oblibě je mají i houby, z nichž některé produkují nebezpečné toxické...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Fluoreskující amazonské rosničky a socha faraona z káhirského slumu

Neandrtálci jako vegetariáni a léčitelé, středověké dřevěné misky v odpadní jímce v Chebu a nábor kosmonautů...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace