Technologie6. ledna  2016 v 16:14  

Kostarika a Uruguay jsou v přední linii využívání obnovitelných zdrojů energie

Kostarika - Foto: archiv Tadeáše Petáka

KostarikaFoto: archiv Tadeáše Petáka

Kostarika v minulém roce vyprodukovala 99 procent své elektřiny díky využívání obnovitelných zdrojů energie. Uruguay se tomuto ideálu v roce 2015 také velice přiblížila, analogické číslo v jejím případě činí téměř 95 procent. Světový průměr se přitom pohybuje kolem 22 procent.

Zprávu o loňské produkci elektrické energie v Kostarice přinesl Kostarický ústav pro elektřinu. Podle něj činí průměrný podíl množství elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů během roku 2015 zhruba 99 procent, přičemž 285 dní v roce bylo toto číslo dokonce ještě vyšší a činilo téměř 100 procent. Kostarika se tak (spolu s Islandem) zařadila mezi první země na světě, kde se k výrobě elektrické energie prakticky vůbec nepoužívají tepelné elektrárny a fosilní paliva. Během roku 2015 dokonce ceny elektřiny v této zemi o několik procent klesly.  

Samozřejmě, Kostarice v tomto úspěchu významně napomohly její geografická poloha a přírodní podmínky. Kostarika leží v tropickém pásmu, takže má zaručen poměrně stálý přísun vydatných tropických dešťových srážek. Bohatá síť řek zde zároveň umožňuje v hojné míře budovat hydroelektrárny. Právě díky hydroelektrárnám Kostarika nyní produkuje asi tři čtvrtiny své elektrické energie. Zbývající čtvrtina produkce elektřiny připadá na energii geotermální (příslušné elektrárny vyrábějí 10 procent, v zemi je totiž mnoho vulkánů), větrnou, solární a na energii, vyráběnou z biomasy. 

Kostarika dosáhla tohoto úspěchu i přesto, že minulý rok byl relativně suchý. V letošním roce 2016 se Kostarika navíc chystá uvést do provozu další vodní elektrárnu, která byla vybudována nákladem 2.3 miliardy dolarů. Lze tedy předpokládat, že se celková absolutní produkce elektřiny v Kostarice v tomto roce ještě dále zvýší, i když relativně už prakticky nemá kam stoupat. Pokud jde o dopravu, zde ovšem hlavním zdrojem energie stále zůstávají ropné produkty, i když i to by se mělo během následujících 5-10 let změnit směrem k lepšímu. 

Jak už bylo řečeno, Kostarika má specificky příznivé přírodní podmínky, navíc jde o velmi malou a poměrně málo industrializovanou zemi se zhruba pěti miliony obyvatel, takže se nedá její příklad v Latinské Americe ani jinde na světě snadno napodobit. Zejména země s velkou průmyslovou základnou mají mnohem větší spotřebu energie na jednoho obyvatele. Kostarika také od roku 1948 nemá prakticky žádnou armádu, takže si mohla dovolit v tomto směru bohatě investovat. 

Podobně, stát Uruguay nyní investuje celých 15 procent svého hrubého domácího produktu do rozvoje obnovitelných zdrojů. Pokud jde o výrobu elektrické energie v Uruguayi, podíl obnovitelných zdrojů zde nedávno dosáhl 94.5 procent. A na celkovém energetickém mixu se tyto zdroje podílejí z 55 procent. 

Zdroje: Phys.Org, Futurism, Quartz, Inhabitat, ScienceAlert, Discovery News, Interesting Engineering, IFL Science 

Autor:  Pavel Vachtl

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Dlouhé sezení ve škole a odpoledne strávená doma s tabletem v ruce jsou zaručeným receptem nejen na...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace