Technologie12. června  2015 v 16:00  

První praktický projekt má vyčistit oceány od plastových odpadků

Čisticí systém předpokládá ukotvenou pasivní soustavu spojených plovoucích bariér dlouhou 2000 metrů - Foto:  The Ocean Cleanup

Čisticí systém předpokládá ukotvenou pasivní soustavu spojených plovoucích bariér dlouhou 2000 metrůFoto:  The Ocean Cleanup

Dvacetiletý Nizozemec Boyan Slat před časem zaujal veřejnost svými projekty na čištění oceánů od plastových odpadků. Nyní chce takový projekt uskutečnit v praxi, a to už v roce 2016.

V Tichém oceánu existuje jedno velké souvislé pole plastových odpadků známé pod názvy Velká pacifická odpadková skvrna nebo Pacifický odpadkový vír. Tuto skvrnu zásobují odpadky průmyslové oblasti umístěné při západním pobřeží Severní Ameriky a ve východní Asii. Podobná pole odpadků bohužel existují i v jiných oceánech a podle některých zpráv až 90 % jejich objemu tvoří právě plast. Zatím však neexistuje účinný projekt, jak s těmito odpadky bojovat. 

Průzkumná Megaexpedice 

Kupodivu zatím ani neexistuje dost informací o konkrétním složení a koncentraci odpadků v této oblasti. Proto student techniky Boyan Slat plánuje v srpnu tohoto roku vypravit do oblasti mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy flotilu několika desítek lodí, které by měly situaci na místě podrobně zmapovat. Tato “Mega expedice” by měla během tří týdnů nasbírat více informací, než se podařilo různým institucím shromáždit za posledních 40 let. 

První krok v realizaci projektu 

Boyan Slat navíc založil firmu The Ocean Cleanup, která soustřeďuje asi 100 odborníků a která by se měla na tento problém už brzy prakticky zaměřit. Jeho čisticí systém předpokládá ukotvenou pasivní soustavu spojených plovoucích bariér dlouhou 2000 metrů. Z ptačí perspektivy zařízení vypadá jako velké rozevřené písmeno V. Funkce systému musí být vysoce selektivní, aby bariéry zachytily a prostorově vymezily plovoucí plastový odpad, ale aby nebránily v pohybu mořským živočichům. Zachycený odpad pak bude z povrchu moře odstraněn ponořeným běžícím pásem, který odpadky dopraví do speciálního plovoucího kontejneru, umístěného uvnitř ramen. 

Podle autora je metoda čištění zhruba 30krát levnější než jiné dosavadní způsoby sbírání odpadků z moře. První zařízení chce Slat umístit blízko ostrova Tsushima, který se nachází mezi Japonskem a Jižní Koreou, v druhém čtvrtletí roku 2016. Zde by mělo “rozevřené véčko” sbírat odpadky po dobu alespoň dva roky. 

Boj proti Velké pacifické odpadkové skvrně 

Boyan Slat nechce zůstat jen u dvoukilometrové bariéry, plánuje i řadu větších čistících systémů, přičemž ten největší, o délce 100 kilometrů, by měl být schopen nasazení právě na Velké pacifické odpadkové skvrně. Podle počítačových simulací by stokilometrová bariéra mohla tuto skvrnu během deseti let zredukovat téměř na polovinu. Slat také plánuje umístit podobné pasivní čistící systémy do ústí řek.
Podle kritiků (například Tonyho Haymeta z ústavu Scripps Institution of Oceanography) však Slatův systém neřeší největší problém oceánů – přítomnost mikroplastových odpadků, což jsou kousky plastu menší než polovina nehtu na malíčku. Právě tyto kousky se dostávají do žaludků ryb. 

Zdroje: The Ocean Cleanup, Mega Expedition, Phys.Org, TechXplore, Al Jazeera America, The Mind Unleashed, Examiner, Discovery 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Mars je planetou sopečných obrů

Mars je horským rekordmanem sluneční soustavy. Jeho štítová sopka Olympus Mons je třikrát vyšší než...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace