První trvalé úložiště jaderného odpadu na světě bude ve Finsku

Jaderná elektrárna Olkiluoto ve finsku - Foto:  Teollisuuden Voima Oyj

Jaderná elektrárna Olkiluoto ve finskuFoto:  Teollisuuden Voima Oyj

Zařízení se bude nacházet v podzemí, částečně i v hloubkách přes 400 metrů, pod ostrovem Olkiluoto, nedaleko tamní jaderné elektrárny, a pojme až 6500 tun vyhořelého paliva. Doba spolehlivého uchování jaderného odpadu v tomto úložišti je odhadována na 100 tisíc let.

Ostrov Olkiluoto leží u jihozápadního pobřeží Finska. Na stavbu trvalého úložiště bylo loni v listopadu vydáno stavební povolení, místní obyvatelé s jeho vybudováním souhlasili a licenci na výstavbu a provozování dostalo finské konsorcium Posiva, založené dvěma provozovateli tamních jaderných elektráren (Fortum a TVO). 

Zahájení provozu trvalého úložiště je nyní plánováno na rok 2023. Cena vybudování stavby je odhadována asi na jednu miliardu eur a celkové náklady včetně provozu během první stovky let přijdou investory na ekvivalent dnešní 3,5 miliardy eur. 

Firma Posiva je však ještě před zahájením činnosti úložiště povinna znovu analyzovat dopady úložiště na okolní životní prostředí a také možnost opětovného vyzvednutí odpadu, pokud to bude v budoucnu nutné. Navíc musí vyhodnotit i rizika dopravy vyhořelého paliva do úložiště. Finští odborníci koncepce a metody trvalého uložení jaderného odpadu zkoumali a vyvíjeli po více než 40 let. Švédsko má sice podobné plány, ale je o několik let pozadu za Finskem. 

Plán podzemního úložiště jaderného odpadu Onkalo - Foto: CC0 Public domain

Plán podzemního úložiště jaderného odpadu OnkaloFoto: CC0 Public domain

Součástí trvalého úložiště bude i malý provoz, kde se bude přivezené vyhořelé jaderné palivo (většinou v podobě kovových tyčí s uranem) “balit” a uzavírat do speciálních ocelových forem a mědí potažených kontejnerů. 

Tyto kontejnery budou vzápětí elektricky svařeny. Kontejnery se pak budou postupně odspoda ukládat do štol či “depozičních jam” velmi suchého podzemního úložiště, které má obecně tvar dlouhé a pozvolna klesající šroubovicové chodby s různými odbočkami. 

Palivo zalité betonem 

Během přípravné fáze projektu, kdy byla ověřována pevnost skalního podloží, bylo vyhloubeno již asi 5 kilometrů tunelů, včetně tří šachet pro personál a ventilaci. Celkem se počítá až se 42 kilometry tunelů. 

Po naplnění jednotlivých sektorů kontejnery bude následovat fáze jejich zasypání. Kontejnery budou po sektorech zasypány jílovými bloky a bentonitem, což je materiál, který vzniká zvětráváním čedičové horniny. Bentonitová výplň bude sloužit jako izolace i ochrana proti případnému posunu zdejšího žulového masivu. Později bude možné každý sektor i celé úložiště zalít železobetonem. Úložiště by mohlo být takto zapečetěno někdy po roce 2120. 

Momentálně je nukleární odpad z jaderných elektráren většinou skladován ve speciálních vodních nádržích, umístěných v sousedství jednotlivých jaderných elektráren. Tato úložiště je však třeba považovat jen za dočasná, protože jejich trvanlivost nepřesahuje několik set let. Ve světě přitom dnes existuje asi 270 tisíc tun podobně uskladněného vyhořelého paliva.
 

Podzemní úložiště jaderného odpadu Onkalo - Foto:  Mezinárodní agentura pro atomovou energii, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Zdroje: Phys.Org 1, Phys.Org 2, Posiva, IEEE Spectrum, Reuters 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace