Technologie22. prosince  2015 v 10:50  

Solární energie z balonů?

Vědci vyvíjejí speciální solární panely, které by bylo možno připevnit k speciálním balónům, létajícím vysoko v atmosféře (ilustrační foto) - Foto: Stock Exchange

Vědci vyvíjejí speciální solární panely, které by bylo možno připevnit k speciálním balónům, létajícím vysoko v atmosféře (ilustrační foto)Foto: Stock Exchange

Jedním ze způsobů, jak zvýšit výkon solárních panelů, je umístit je nad mraky, kde Slunce svítí téměř nepřetržitě, efektivně až pětkrát intenzivněji než na zemském povrchu. Přesně to zamýšlejí udělat vědci z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS), ve spolupráci s japonskými odborníky z Tokijské univerzity.

Dokonce i na těch místech zeměkoule, kam dopadá sluneční energie nejintenzivněji, je oblačnost velmi rušivým vlivem, který může případně výkon solárních panelů velmi snížit. Japonští a francouzští odborníci již v květnu roku 2012 společně založili nadnárodní laboratoř pro výzkum a vývoj pokročilé solární technologie - NextPV. Právě v této laboratoři nyní vědci vyvíjejí speciální solární panely, které by bylo možno připevnit k upoutaným balónům, létajícím permanentně vysoko v atmosféře. 

Balóny vyskoko nad mraky 

Jejich operační výška bude činit asi dvacet kilometrů, protože od této letové hladiny výše se již nevyskytují vůbec žádné mraky, a to na žádném místě na světě. Ve výškách nad šest kilometrů se sice ještě nějaké mraky vyskytují, ale je jich minimum. Tento aspekt podtrhuje v článku na webové stránce laboratoře NextPV její ředitel Jean-François Guillemoles. Navíc zde podle něj na sluneční články dopadá sluneční záření v podstatě přímo a bez rozptylu. Ve stratosféře totiž obloha postupně ztrácí modrou barvu a stává se spíše černou. Oba tyto faktory zvyšují výkon i účinnost solárních článků. 

Část elektrické energie přitom bude sytit regenerativní palivové články, umístěné na balonu. Elektrický proud bude pomocí elektrolýzy rozkládat vodu na vodík a kyslík, takže se nadbytečný či špičkový energetický výkon během dne uloží do formy skladovatelné chemické energie. Zpětná reakce vodíku a kyslíku pak vyprodukuje dodatečný elektrický výkon v době minima slunečního svitu, podle momentální potřeby, třeba i v noci. Vyráběný vodík navíc bude sloužit k průběžnému doplňování náplně balonu, který tak bude moci permanentně létat ve stratosféře. Elektrický proud bude samozřejmě sváděn dolů přes 20 kilometrů dlouhý kabel. 

Nikdo nepochybuje o vysoké účinnosti solárních panelů, umístěných v této výšce. Zatím však nejsou jasné všechny ekonomické, technické, právní a obecně praktické aspekty tohoto projektu. Nelze tedy dosud zjistit, zda se tvůrci balonového solárního projektu dostanou pod hranici jeden dolar za watt instalovaného výkonu, což je hranice, pod kterou se dnes již dostávají některé pozemské solární projekty. 

Zdroje: Quartz, CNRS, NextPV 

Autor:  Pavel Vachtl

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Bez sestřičky RNA by DNA byla k ničemu

Jasná právní pravidla stanoví, za jakých okolností můžeme zdědit třeba dům po babičce. Přesná pravidla,...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace