Technologie18. září  2013 v 16:00  

Vrstvička skla tenká dva atomy se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů

Nejtenčí tabulku skla na světě tvoří vrstvička o šířce pouhých dvou atomů - Foto:  Kavli Institute at Cornell for Nanoscale Science

Nejtenčí tabulku skla na světě tvoří vrstvička o šířce pouhých dvou atomůFoto:  Kavli Institute at Cornell for Nanoscale Science

Vědcům z americké Cornellovy univerzity a německé Univerzity v Ulmu se povedl nový světový rekord, pokud jde o nejtenčí tabulku skla na světě. Jimi vyrobená vrstvička o šířce pouhých dvou atomů je navíc dokonale průzračná pro přímé pozorování metodou elektronového mikroskopu, který v ní rozezná jednotlivé atomy křemíku a kyslíku.

Přímé zobrazení jednotlivých atomů pomocí této metody popsali vědci již v lednu 2012 v časopise Nano Letters. Rekord však musel být nejdříve oficiálně ověřen a proto se zmínka o něm objeví až v Guinnessově knize rekordů pro rok 2014. Rekordně tenké sklo přitom vzniklo vlastně náhodou. 

Vědci se totiž původně snažili vyrobit grafen, tedy rovinnou nanostrukturu, tvořenou výhradně z atomů uhlíku. Grafen připomíná jemné rozvinuté šestiúhelníkové pletivo, v jehož uzlech se nacházejí jednotlivé atomy. Tloušťka takto vzniklé jednoatomární vrstvy činí jen asi jednu třetinu nanometru. Grafen měl vzniknout na povrchu měděné fólie uvnitř křemenné pece. Vědci však zaznamenali v peci přítomnost jakýchsi drobných a tenkých “nečistot” na vzniklém grafenu. Nezamýšlený povlak se nakonec ukázal být právě onou ultratenkou vrstvou skla, obsahující atomy křemíku a kyslíku. 

Za příčinu vzniku ultratenkých skleněných tabulek vědci pokládají náhlý průnik vzduchu dovnitř pece, což způsobilo reakci mědi a křemene. Vědcům se tak naskytl poprvé v historii přímý pohled na unikátní strukturu skla, která způsobuje, že se tato pevná látka v mnohém ohledu chová jako kapalina. Pozorovaná struktura je přitom velmi podobná některým až 80 let starým představám o sklu. 

Vědci předpokládají, že výroba podobných ultratenkých tabulek skla může mít v budoucnu zajímavé důsledky pro nanoelektroniku. 

Zdroje: Phys.Org, Nano Letters 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Magazín Leonardo  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:35 a 20:40, repríza neděle 14:33  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace