Věda14. listopadu  2005 v 08:12  

Koně se léčí kmenovými buňkami

Hlava koně - Foto: Jan Rosenauer

Hlava koněFoto: Jan Rosenauer

Veterináři dopřávají špičkovým dostihovým koním léčbu, která u lidí zatím nepřekročila hranici klinických zkoušek. Poraněné šlachy léčí kmenovými buňkami. Na světě už bylo tímto způsobem léčeno asi 150 dostihových koní.

Australský veterinární lékař Chris O´Sulivan dostal nedávno do péče hvězdu australských dostihových závodišť plnokrevníka Accumulata. Kůň, který úspěšně zvládl kvalifikaci na nejdůležitější dostih australské dostihové sezóny Melbourne Cup, si poranil šlachu. O´Sulivan.mu ve veterinární nemocnici Randwick Equine Center zranění "vyspravil" metodou, o které se i v humánní medicíně hovoří jako o hudbě budoucnosti. Využil tzv. kmenové buňky. Úspěšnost metody prověří teprve čas. 

Končetina závodního koně je vystavena obrovské zátěži. Zvíře běží rychlostí kolem 60 kilometrů v hodině. V plném trysku se váha celého těla přenáší střídavě na každou z nohou. Tah, který v té chvíli působí na šlachy, je tak silný, že jej šlacha nemusí vydržet. Poranění šlach proto není u dostihových koní ničím výjimečným. Zvláště náchylné jsou k němu šlachy svalů označovaných jako ohýbače prstu. Tato šlacha je silná asi jako palec dospělého člověka a nachází se na zadní straně nohy jen kousek nad kopytem. Potíže s ní má 8% dostihových koní. V některých zemích však dosahuje podíl koní s poraněním této šlachy až 40%. To závisí na vrozených dispozicích koně, zátěži, jaké je vystaven, a v neposlední řadě i na kvalitě dráhy. Tvrdý a nerovný povrch ohrožuje koně mnohem více než rovný, pružný podklad. Léčba natržené šlachy je zdlouhavá záležitost. Ani s nejmodernějšími vymoženostmi veterinární medicíny, jako jsou lasery nebo do detailu propracované rehabilitační programy, není záruka na úspěch stoprocentní. Často nepřináší úlevu ani chirurgický zákrok. 

Až 80% koní si do jednoho roku po uzdravení poranění šlachy obnoví. Šlacha povolí obvykle těsně nad či pod zhojeným místem. V místě jizvy šlacha ztrácí původní pružnost. Tam, kde méně pružná jizva přechází ve zdravou tkáň s normální pružností, je pak šlacha zvláště náchylná v poškození. 

Klíčem k řešení těchto potíží se zdá zhojení šlachy bez zjizvení. Vsadili na ně i majitelé Accumulata. Ten se tak stal třetím plnokrevníkem, který v Rendwick Equine Center podstoupil léčebnou kůru kmenovými buňkami. Chris O´Sulivan nejprve odebral koni z hrudní kosti buňky kostní dřeně a nechal je množit v laboratorních podmínkách. Buňky pak vpíchl zvířeti k poraněné šlaše. 

Veterináře inspirovaly pokusy humánních lékařů, kteří prokázali, že podání buněk kostní dřeně za určitých podmínek napomáhá zhojení srdce po infarktu a potlačuje tvorbu zjizvené vazivové tkáně. O´Sulivan ale nemá možnost zkontrolovat, jestli se přítomnost kmenových buněk kostní dřeně příznivě projeví i na hojení natržené koňské šlachy. 

"Tak trochu zapřaháme koně před vůz," přiznal Chris O´Sulivan v rozhovoru pro australskou rozhlasovou stanici ABC. "V podstatě nemáme moc šancí se přesvědčit, co se stane." Jestli se operace skutečně zdařila, to se ukáže v nejbližších dvou letech. O´Sulivan doufá, že se Accumulate vrátí na dostihové dráhy na sklonku roku 2006. 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace