Věda9. března  2006  

Rudé skvrny Jupiteru

Jupiter a jeho rudá skvrna - Foto:  Dryden Flight Research Center NASA

Jupiter a jeho rudá skvrnaFoto:  Dryden Flight Research Center NASA

Jupiter má další rudou skvrnu, oznámil server BBC News.

Už od sedmnáctého století je totiž z atmosféry Jupiteru známá tzv. Velká rudá skvrna. Můžete ji vidět téměř na všech fotografiích Jupiteru. Je opravdu velká, má průměr 25 000 km, což je dvakrát více než naše Země. 

A jaká je její podstata? Velká rudá skvrna je ve skutečnosti rotující cyklón, tedy vlastně bouře obrovských rozměrů. Na rozdíl od obávaných hurikánů v karibské oblasti ale rotuje v opačném směru. Není tedy spojena s tlakovou níží, ale s tlakovou výší. Rychlost větru uvnitř bouře se pohybuje okolo 120 m/s (432 km/h). 

Příčinu dlouhé životnosti cyklónu (trvá už nejméně 300 let) je fakt, že se pohybuje v atmosféře plynné planety. Jistě, Jupiter má i kapalné vrstvy, ale chybí zde pevný povrch, na němž by docházelo ke ztrátám energie cyklónu - tak jak to probíhá v případě pozemských hurikánů, když se dostanou nad pevninu. 

V těchto dnech zveřejnila NASA zprávu o objevu nové bouře v atmosféře Jupiteru. Pojmenovali ji Oval BA. Poprvé byla pozorována už v roce 2000, kdy vznikla splynutím tří menších cyklónů. 

Nejprve se skvrna jevila bílá. V prosinci roku 2005 zhnědla a o několik týdnů později změnila svou barvu do červena. Astronomové věří, že podobnou historii má za sebou i Velká rudá skvrna. 

Pravděpodobnou příčinou barevných změn bouře je to, že cyklón sbírá materiál z hlubších vrstev atmosféry Jupiteru a zvedá ho do velkých výšek. Bude zajímavé sledovat, zda si i tato bouře zachová nynější barvu, podobně jako Velká rudá skvrna. 

Proč jsou bouře na Jupiteru rudé, není zatím jasné. Možným vysvětlením je, že některé částice bouřkového oblaku reagují s ultrafialovým zářením ze Slunce a mění svou barvu v rudou. Je zajímavé, že zvyšující se intenzita rudé barvy svědčí o tom, že bouře sílí. 

Autor:  Hana Staňková

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Chřipka může vyvolat poruchy spánku

Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace