Věda7. ledna  2006 v 17:08  

Řečové centrum komplikuje vidění barev

Barvy vnímá lidský mozek různě - Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Barvy vnímá lidský mozek různěFoto: NEPOUŽÍVAT internet

Vnímáme barvy stejně, když je vidíme nalevo nebo napravo? Kupodivu nikoli. Předměty napravo nám zobrazují levé části sítnice obou očí a mozek je zpracovává svou levou hemisférou. Ta se kromě jiného věnuje řízení řeči. Je tím natolik poznamenána, že má někdy problémy s rozlišováním barev i objektů.

Na křižovatkách je dobré dávat pozor na vozidla přijíždějící zprava. Mají přednost. A to z dobrého důvodu. Vzruch z oka, který informuje náš mozek o tomto vozidle, se v naší mysli žádné velké přednosti netěší. V levé mozkové hemisféře si mozek zahlédnutý předmět nejprve popisuje a pojmenovává prostřednictvím řečových center. Než se tímto úkolem prokouše, chvíli to trvá. 

Tento poněkud překvapivý objev učinil tým amerických vědců vedených Richardem Ivrym z University of California v Berkeley. K pokusům využili dobrovolníky. Posadili je před velkou obrazovku, na kterou promítali kruh sestavený ze zelených čtverečků. Levý okraj kruhu měl dobrovolník na levém okraji zorného pole, pravý okraj kruhu na pravé straně zorného pole. Po promítnutí obrazce měl najít co nejrychleji jediný čtvereček, jenž se od ostatních liší barvou. Někdy byl odlišný čtvereček modrý, jindy však byl vyveden jen v jiném odstínu zeleně. Když se objevil odlišně zbarvený čtverec v levém okraji dobrovolníkova zorného pole, nehrála jeho barva žádnou roli. Lidé našli modrý i zelený čtverec stejně rychle. Pokud se ale odlišný čtvereček objevil na pravé straně zorného pole, trvalo dobrovolníkům odhalení zeleného čtverce o poznání déle. Jak je to možné? 

Obraz předmětů nalevo od nás dopadá na pravou část v sítnici obou očí a mozek je zpracovává svou pravou hemisférou. A naopak. Obraz předmětů napravo od nás zpracovává levá mozková hemisféra, která se kromě jiného věnuje řízení řeči. V levé mozkové hemisféře přiřadí řečová centra čtverečkům jméno barvy. V případě modré a zelené je i řečovému centru jasné, že se čtverce liší. V případě čtverců s různými odstíny zelené ale svádí řečové centrum celý mozek na scestí. Pro centrum řeči je zelená jako zelená. Teprve dodatečně dokáže zrakové centrum tuhle chybu napravit. A korekce má za následek prodlevu v rozhodování. 

Richard Ivry podpořil toto vysvětlení výsledky dalšího experimentu. Kromě obvyklého rozlišování čtverců dal dobrovolníkům za úkol zapamatovat si i několik slov. Zaměstnal tak jejich řečové centrum a to nemělo volnou kapacitu na pojmenovávání barev čtverců při zrakovém testu. Dobrovolníci začali rázem odhalovat zelené čtverce na pravé straně zorného pole se stejnou rychlostí, s jakou odlišovali modré od zelených. 

Podle předběžných výsledků Ivryho výzkumu se nám jazyková centra neustálým pojmenováváním všeho, co vidíme, míchají nejen do rozeznávání barev, ale dokonce i do rozlišování objektů - třeba aut nebo koček. Kočku s autem si levá mozková hemisféra neplete. S různými kočkami a auty odlišných typů může mít problémy. Zajímavé výsledky mohou přinést i výzkumy, při nichž chce Ivry detailněji prozkoumat obrazy slavných mistrů a zjistit, zda na levém a pravém okraji plátna používali barvy odlišným způsobem. 

Nové články v rubrice

 • 19. října  2016     Video  rubrika: Věda

  Systém doménových jmen na Internetu už neřídí americká vláda

  Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN), které od roku 1998 spravuje systém doménových jmen (DNS) a IP adres na internetu, bylo ještě do nedávné doby pod rozhodujícím vlivem americké vlády.

   
 • 10. října  2016     Video  rubrika: Věda

  Japonští vědci odhalili klíč k radiační odolnosti želvušek

  Želvušky vynikají mezi všemi ostatními živočichy mj. svojí schopností odolávat silným dávkám radiace. Teprve nedávno však japonští genetici zjistili, co stojí za tzv. „radiačním štítem” želvušek – jde o unikátní gen a jím produkovaný speciální protein, který obalí genetickou informaci (DNA) želvušek a ochrání ji před zářením.

   
 • 9. října  2016       rubrika: Věda

  Kojení prospívá nejen dětem, ale hlavně matkám

  Skupina amerických vědců pracujících v oblasti výživy matky a dítěte vydala studii, která pomocí statistických metod zkoumala vztah mezi nedostatečnou mírou kojení a jejími zdravotními důsledky pro matky i děti.

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Měsíční oceány u planety Saturn

Klub vesmírných těles s oceánem se rozšiřuje. Hluboký oceán zřejmě existuje i pod povrchem Saturnova...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Největší radioteleskop světa a návštěva vzácného lišaje oleandrového

Velké tání v Arktidě, vzácný pergamen od Mrtvého moře a nález starých římských mincí na japonském o...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace