Vesmír29. listopadu  2007  

Nová mapa Antarktidy

Mapa se skládá z více než tisícovky segmentů - Foto:  NASA

Mapa se skládá z více než tisícovky segmentůFoto:  NASA

NASA udělala další krok k poznání naší planety. Tentokrát se jedná o Antarktidu, tedy oblast málo zmapovanou. Byla zveřejněna nová mapa Antarktidy s rozlišením až 15 metrů. Celá je volně ke stažení na stránkách projektu LIMA. (Součástí článku jsou animace.)

Nehostinná, ale důležitá
Antarktida je nejméně prozkoumaný kontinent. Není se co divit, vždyť se jedná o území o rozloze 13 milionů kilometrů čtverečních, většinou trvale zaledněné, zasněžené, jedním slovem nehostinné. Je to světadíl, kde trvale nikdo nežije. Aby toho nebylo málo, tak Antarktida je také kontinent s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou - 2280 m. n. m. Když si k tomu ještě připočítáme údaje o nejvyšší naměřené teplotě 14°C a nejnižší -89,4°C, tak je jasné, proč se světadíl dá jen obtížně mapovat prací na jeho povrchu. 

A upřímně řečeno, mapovat věčně bílou krajinu, kde nic není a nikdo nežije, to ani nemá žádný praktický význam, takže komerční aktivity se zde očekávat nedají. Na druhou stranu, z vědeckého hlediska má Antarktida význam veliký. Poznání tohoto obrovského území pomáhá vědcům pochopit naši planetu jako celek. Antarktida je navíc takovým "světovým mrazákem", ve kterém se uchovávají pozůstatky dávné minulosti. Z hloubkových vrtů dnes dokáží vědci zjišťovat až neuvěřitelné věci o vývoji planety Země, ale třeba i o sluneční aktivitě. 

Velké rozlišení nové mapy
Nejjednodušší způsob, jak Antarktidu mapovat, je snímkování z vesmíru. Vesmírné družice disponují kamerovými systémy, které dokáží sledovat detaily, o kterých se nám dřív ani nesnilo. NASA 27. listopadu zveřejnila novou mapu Antarktidy, která je 10x přesnější než předchozí. Antarktidu sledoval satelit Landsat 7 a na povrchu dokázal rozlišit detaily o rozměru 15 metrů! Z více než 1100 snímků vznikla mapa světadílu ve skutečných barvách, zbavená samozřejmě veškeré oblačnosti. 

Vědci mapu využijí při plánování expedic. Terén Antarktidy je velice zrádný a často není jednoduché najít vhodnou cestu členitým terénem. Výhoda barevné mapy např. pro geology spočívá v možnosti rozlišit jednotlivé typy hornin. Nová mapa je nejen detailní, ale zároveň téměř úplná. Najdete na ní jen málo míst, na která se satelit nepodíval. 

Průlet Antarktidou

30 let měření
Antarktidu mapoval poprvé Earth Resources Technology Satellite, později přejmenovaný na Landsat. Vypuštěn byl roku 1972 a od té doby je Antarktida pod vesmírným dohledem. Vzniká tak možnost srovnávat vývoj vzhledu ledového světadílu v průběhu 30 let. Není to úplně jednoduché, protože první Landsaty měly samozřejmě menší rozlišení, ale větší celky jsou patrné ze snímků všech satelitů této řady. 

Výsledky tříletého (1999 až 2001) mapování Landsatem 7 teď může využít nejen vědecká komunita, ale také veřejnost. Mapa Antarktidy je volně dostupná na webových stránkách. Ke stažení je 8 různých verzí mozaiky. Vše najdete na webu lima.usgs.gov. Na mapy se nevztahují autorská práva, při jejich publikování jinde stačí uvést jako zdroj projekt LIMA (Landsat Image Mosaic of Antarctica). 

NASA samozřejmě nesleduje jen Antarktidu. Na oběžné dráze Země má 14 satelitů, které mají naši planetu pod dohledem. Hrají stále důležitější roli při sledování nejrůznějších přírodních katastrof, ekologických havárií nebo rozsáhlých požárů. 

Satelity mapující planetu

Autor:  Petr Sobotka

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Potřebují meteorologové pranostiky?

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně....

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace