Příležitost pro všechny

Chris Hadfield na Mezinárodním kongresu účastníků kosmických letů v Praze - Foto: Jiří Suchomel

Chris Hadfield na Mezinárodním kongresu účastníků kosmických letů v PrazeFoto: Jiří Suchomel

Od 4. do 10. října probíhá 22. Mezinárodní kongres účastníků kosmických letů. Českou republiku díky tomu navštíví padesátka astronautů a kosmonautů z celého světa. Odborná část kongresu se uskuteční na půdě Českého vysokého učení technického v Praze, dnes byla na programu setkání s veřejností v různých městech. O kongresu hovořil v pořadu Monitor Chris Hadfield.

 

Mezinárodní kongres účastníků kosmických letů v Praze (Chris Hadfield)

Vložit na svůj web

Je to ohromná univerzita, byla založena už na počátku 18. století. Myslím, že mají 23 000 studentů, to je úžasné. Studoval tam i Christian Doppler... Takže to je ideální místo, kde se mohou sejít astronauti, inženýři a vědci. Budeme tam dvakrát - v úterý a ve čtvrtek - a budeme se zabývat řadou témat. Budeme hovořit o budoucích letech, o tom, co se stalo ve vesmíru v průběhu posledních let, o nových technologiích. Indie má velmi silný vesmírný program, v rámci něhož chce poslat člověka do vesmíru, mají satelit obíhající okolo Měsíce. Japonci teď pomohli objevit vodu na Měsíci. Hubbleův dalekohled nedávno zaznamenal náraz asteroidu do Jupiteru. Takové asteroidy by mohly zasáhnout i Zemi a jednou z věcí, o které budeme mluvit, je způsob, jak tyto asteroidy včas detekovat a ochránit tak naši planetu. Máme tu jihokorejskou astronautku, to je také rostoucí země. Bude to zkrátka řada různých témat. Od osobních zkušeností z letů až po úžasné věci, které nás teprve čekají v budoucnosti. 

Co považujete za hlavní téma letošního kongresu?  

Logo Mezinárodní asociace účastníků kosmických letů (The Association of Space Explorers - ASE)

Logo Mezinárodní asociace účastníků kosmických letů (The Association of Space Explorers - ASE)

Když vznikla Asociace účastníků kosmických letů, vesmírným letům dominovaly Sovětský svaz a Spojené státy. Ale to se za posledních 25 let změnilo. Mnoho zemí už vyslalo astronauty do vesmíru. Včetně Kanady, odkud pocházím. Řada dalších zemí využívá vesmír k tomu, aby se jim lépe žilo tady na Zemi. Ať už jsou to mobilní telefony, televize, předpověď počasí, sledování katastrof nebo navigace. Motto kongresu zní "příležitost pro všechny". Začínáme přemýšlet o vesmíru jako o světě. Doteď byl svět malá modrá kulička, ale nyní ji můžeme opustit a prozkoumat okolní vesmír. To přináší spoustu příležitostí. Nejen v samotném cestování do vesmíru. Ovlivňuje to i naše bohatství, naše znalosti. To je téma letošního kongresu. 

Česká republika, nebo tehdejší Československo, se často označuje jako třetí země ve vesmíru, díky Vladimíru Remkovi. Ale Kanada měla jako třetí země vlastní satelit. Považujete Kanadu za třetí zemi ve vesmíru? 

Chris Hadfield na Mezinárodním kongresu účastníků kosmických letů v Praze - Foto: Jiří Suchomel

Chris Hadfield na Mezinárodním kongresu účastníků kosmických letů v PrazeFoto: Jiří Suchomel

Ano, Kanada byla třetí zemí, která měla satelit ve vesmíru. Jmenoval se Alouette, bylo to v raných šedesátých letech. Kanada je velká země, na severu. Souviselo to s naší snahou porozumět ionosféře a tomu, co způsobuje polární záři. A také s potřebou komunikovat z jednoho konce Kanady na druhý, to pro nás bylo velmi důležité. Proto jsem byli ve vesmíru tak brzo. Ale prvním člověk mimo Sovětský svaz a Spojené státy byl samozřejmě Vladimír Remek. Takže Česká republika rozhodně může tvrdit, že je třetí zemí, která měla člověka ve vesmíru. A Češi by na to měli být hrdí. Myslím, že by se také měli dívat do budoucnosti: Který ze studentů, s nimiž budeme mluvit, bude další? Kdo se bude procházet po Měsíci? Jestli nějaký Čech stane na povrchu Marsu. Není otázka, zda se to stane, ale kdy. 

Chris Hadfield je prezidentem Asociace účastníků kosmických letů. Do vesmíru se vydal už dvakrát - na palubě raketoplánů Atlantis a Endeavour. 

Autor:  Jiří Suchomel
Pořad: leonardo.rozhlas.cz  |  Stanice: ČRo Leonardo
 
 

Nové články v rubrice

 • 28. června  2016 v 15:00       rubrika: Vesmír

  Magnetické pole Země bylo v minulosti zcela jiné než dnes

  Geofyzik Peter Driscoll z Carnegieho vědeckého institutu simuloval na počítači vývoj nitra Země v průběhu několika miliard let historie a zjistil, že její magnetické pole mělo v minulosti občas velice odlišný charakter....

   
 • 24. června  2016       rubrika: Vesmír

  Vesmír se rozpíná rychleji, než jsme si mysleli

  Vesmír se v současnosti rozpíná o 5-9% rychleji oproti našim předchozím poznatkům. K takovému závěru dospěl tým převážně amerických astronomů pod vedením Adama Riesse, když zpracoval nová měření tzv. lokální Hubbleovy...

   
 • 20. června  2016       rubrika: Vesmír

  Vlny tsunami v dávné historii Marsu

  Podle nedávné studie, zveřejněné v odborném časopise Nature Scientific Reports, se před více než 3 miliardami let na Marsu nejen rozkládal oceán, ale navíc v něm vznikly nejméně dvě velké vlny, známé na Zemi jako t...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Voda a led, jak je neznáte

Voda se zdá být tou nejobyčejnější látkou. Dokud se na ni nepodíváme optikou molekul. Víte, že existuje...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Planeta u dvojhvězdy Kepler-1647 a pravěké máslo z močálu

Vlčí smečka na Broumovsku, jména pro nové prvky periodické soustavy a objevy ze starobylé jordánské...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace