Astronomové pozorovali téměř 900 galaxií skrytých za jádrem Mléčné dráhy

Náš galaktický disk a obzvláště velmi hustý střed čili jádro Mléčné dráhy jsou prakticky neproniknutelné pro viditelné světlo. Radiové vlny však odpovídajícími strukturami proniknout mohou - Foto:  NASA

Náš galaktický disk a obzvláště velmi hustý střed čili jádro Mléčné dráhy jsou prakticky neproniknutelné pro viditelné světlo. Radiové vlny však odpovídajícími strukturami proniknout mohouFoto:  NASA

Tento objev pravděpodobně přispěje k poznání vlastností takzvaného Velkého atraktoru. Velký atraktor je silná gravitační anomálie, vzdálená od nás asi 150 až 250 milionů světelných let tímto směrem, která k sobě přitahuje tisíce galaxií, včetně naší Galaxie - Mléčné dráhy.

Náš galaktický disk a obzvláště velmi hustý střed čili jádro Mléčné dráhy jsou prakticky neproniknutelné pro viditelné světlo. Radiové vlny však odpovídajícími strukturami proniknout mohou. Této vlastnosti využil mezinárodní tým astronomů, když analyzoval data z radiového průzkumu tímto směrem ležících extragalaktických objektů na Jižní obloze, pořízená australským radioteleskopem v Parkesu. 

Radioteleskop obsahoval mnohosvazkový přijímač, který pokrýval větší oblast oblohy najednou a pracoval na vlně 21 centimetrů, což je vlnová délka, na které září neutrální (neionizovaný) vodík. Tým vědců také zjišťoval příslušný rudý posuv spektra u pozorovaných objektů, který odpovídá vzájemné rychlosti vzdalování vzdálených galaxií a naší Země. 

Výsledkem analýzy radiového průzkumu byl objev 883 galaxií, skrytých za jádrem Mléčné dráhy, které se od nás nacházejí ve vzdálenosti do 250 milionů světelných let. Třetinu z nich přitom pozorovali astronomové vůbec poprvé. Průměrná galaxie přitom obsahuje asi 100 miliard hvězd. Pokud by nám hmota v naší Mléčné dráze nezakrývala výhled na tyto objekty ve viditelné oblasti spektra, viděli bychom je všechny také pomocí optických dalekohledů. 

Nedaleko pozorovaných galaxií se podle kosmologických modelů nachází tzv. Velký atraktor, výrazný shluk hmoty a silná gravitační anomálie, která k sobě přitahuje spoustu blízkých i vzdálených galaxií, včetně naší Galaxie - Mléčné dráhy (v našem případě jde o rychlost přitahování 2 miliony kilometrů za hodinu na pozadí kosmologického rozpínání vesmíru). Tento shluk hmoty zatím neznámého původu a struktury má hmotnost mnoha tisíc galaxií a nachází se v sousedství nadkupy galaxií Hydra-Kentaurus. 

Další průzkum struktury a dynamiky skupiny nově objevených galaxií v těsné blízkosti Velkého Atraktoru astronomům pomůže lépe poznat také vlastnosti a strukturu této obrovské gravitační anomálie a její účinky na okolní vesmírné objekty, tedy galaxie, z nich sestávající kupy a nadkupy. Astronomové v této oblasti zatím objevili tři nové shluky galaxií a dvě kupy galaxií. 

Zdroje: Astronomical Journal, Phys.Org, ScienceDaily, Space.com, Inverse, Daily Galaxy, Futurism, Youtube 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. července  2016     Video  rubrika: Vesmír

  První soukromá mise na Měsíc

  Americká soukromá firma Moon Express chce koncem roku 2017 vyslat na povrch Měsíce svůj přistávací modul (lander) MX-1 ve tvaru toru. Modul ponese na palubě základní vědecké a průzkumné vybavení.

   
 • 19. července  2016       rubrika: Vesmír

  „Velká zeď BOSS“, další obrovská hmotná struktura ve vesmíru

  Astronomové z Astrofyzikálního ústavu na Kanárských ostrovech objevili během rozsáhlého mapování galaxií a kvazarů, které se nacházejí velmi daleko od nás a jejich pozorovaný stav tedy odpovídá o něco staršímu stadiu...

   
 • 15. července  2016       rubrika: Vesmír

  Kamenné asteroidy jsou křehčí než pozemské horniny

  Materiál, ze kterého se skládá většina asteroidů či meteoritů, je méně soudržný a pevný, než podobné pozemské horniny. Proto se také oproti předchozím odhadům citelně snižuje riziko, že naši Zemi nějaký přilétávající...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Dinosauři v Česku

Dinoparků u nás v posledních letech vyrostlo jako hub po dešti. Děti se chodí na modely dinosaurů dívat...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Opičí archeologie v Brazílii a největší radioteleskop světa v Číně

Koupání v pískovnách jako záruka biodiverzity, tisíc druhů ptáků v bolivijském parku Madidi a další...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace