Čínská automatická sonda přistane na odvrácené straně Měsíce

Change-3 Lunar Lander - Foto:  China National Space Administration

Change-3 Lunar LanderFoto:  China National Space Administration

Čínská sonda s názvem Chang’e-4 by měla tuto misi jako úplně první sonda v historii uskutečnit již v roce 2018. Původně ji Čína plánovala až na rok 2020.

Všechny dosavadní přistávací moduly měsíčních sond, které k našemu nejbližšímu nebeskému sousedovi vyslaly Spojené státy, Sovětský svaz i Čína, totiž přistály na té straně Měsíce, která je k Zemi přivrácená. Tento fakt má dobrý důvod. Především jde o nutnost souvislého a bezproblémového spojení přistávacího modulu s pozemním řídícím střediskem. 

Pouze se sondou, která přistane na přivrácené straně Měsíce, může pozemní středisko komunikovat neustále a přímo, tedy bez nutnosti retranslace signálu. Retranslace však bude nutná při udržování spojení se sondou, která přistane na odvrácené straně Měsíce. Čína tedy bude muset mít ke splnění tohoto úkolu k dispozici umělou družici Měsíce, která bude viditelná jak z nějaké oběžné dráhy kolem Země, tak z odvrácené strany Měsíce.  

Čínská mise Chang’e-4 se proto bude skládat jak z přistávacího modulu a měsíčního vozítka (jako u předchozí o něco lehčí “přistávací” sondy Chang’e-3 s malým roverem Yutu), tak z retranslační družice, která bude v předstihu umístěna v tzv. Lagrangeově bodě L2 soustavy Země-Měsíc. Tento bod se nachází zhruba 60 000 kilometrů v oblasti “za Měsícem”, pokud se na něj díváme právě ze Země. 

Z této pozice bude mít retranslační družice výbornou možnost zprostředkovat spojení mezi sondami na povrchu odvrácené strany Měsíce a nějakou komunikační družicí, umístěnou na oběžné dráze Země. Nezávisle na této své primární funkci bude ovšem retranslační družice také samostatně pozorovat a fotografovat odvrácenou stranu Měsíce. Měla by fungovat po dobu 3 let. 

Sondu Chang’e-4 pravděpodobně do vesmíru vynese čínská nosná raketa Dlouhý pochod 3B. Její pracovní náplní bude studium vlastností povrchové vrstvy měsíčního materiálu a prachu, dále studium zbytkového magnetismu měsíčního povrchu a jeho vzájemného působení se slunečním větrem. Odvrácená strana Měsíce totiž poskytuje po elektromagnetické stránce poměrně dost “čisté” prostředí, vhodné pro studium radiových vln s nízkou frekvencí. 

Čína v roce 2015 také navrhla ostatním zemím, aby se na misi Chang’e-4 spolupodílely, buď ve formě přístrojů na některé ze sond nebo vlastní malou sondou, která bude k Chang’e-4 při startu v rámci volné nosné kapacity rakety přibalena. 

Čína věnuje v poslední době Měsíci velkou pozornost. Po sondě Chang'e-3, která byla v roce 2013 po 37 letech první pozemskou sondou, která opět měkce přistála na povrchu Měsíce (a objevila také nový druh měsíční horniny), plánuje Čína také brzy automatický odběr vzorků z Měsíce a jejich návrat na Zemi (sonda Chang'e-5) a dlouhodobě také přistání svých prvních kosmonautů na Měsíci. 

Zdroje: AstroWatch, Popular Science, Gizmodo, The Guardian, Astronomy Now 

Autor:  Pavel Vachtl
Pořad: Leonardo Plus   |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 11:10; repríza neděle 21:10  |  Délka pořadu: 48 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Meteor

Česko má 2,75 kosmonauta

Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který...

Příroda

Predátoři pomáhají kořisti k adaptaci na oteplení

Pokud čelí živočichové tlaku dravců, přizpůsobí se mnohem snáze i dalším nepříznivým vlivům včetně rostoucích...

Planetárium

Další cesta za zatměním a hmota ze vzdálených supernov

Koně Převalského na Dívčích hradech, další vlčata z Českolipska a íránský test nové nosné rakety.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace